Tekne faciasıyla sarsılan Yunanistan, 3 günlük ulusal yas ilan etti!

Tekne faciasıyla sarsılan Yunanistan, 3 günlük ulusal yas ilan etti!
Yunanistan, Mora açıklarında batan bir balıkçı teknesinde 79 belgesiz göçmenin hayatını kaybetmesi sonrası "ulusal yas" ilan etti.

Yunanistan, Mora Yarımadası açıklarında dün açık denizde 79 kişinin ölümüne yol açan olay sonrasında üç günlük "ulusal yas" ilan etme kararı aldı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "14 Haziran Çarşamba günü saat 21:00'den 17 Haziran Cumartesi günü 21:00'e kadar üç gün boyunca ülkede trajik bir olayda hayatını kaybedenler anısı için ulusal yas ilan edilmiştir." denildi.

CAN KAYBININ ARTMASINDAN KORKULUYOR

Kurtarılan 100'den fazla göçmen Kalamata limanına nakledildi ve uzmanlar ölü sayısının artmasından korkuyor.

Tekne faciasıyla sarsılan Yunanistan, 3 günlük ulusal yas ilan etti!

Yunan Sahil Güvenlik'ten Nikolaos Alexiou, Yunan radyo ve televizyon şirketi ERT'ye, teknede kesinlikle aşırı yük olduğunu söyleyerek, teknede bulunanların tam sayısının şu anda verilemediğini açıkladı.

Alexiou, teknede çok sayıda kadının ve çocuğun olduğunu söylerken olayın Akdeniz'in en alçak noktalarından birinde meydana geldiğini ve kalabalığın geminin batmasına neden olabileceğini söyledi.

Diğer taraftan; Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan göçmenlerin can yelekleri veya diğer güvenlik ekipmanları giymediğini tespit etti. STK Alarmphone'a göre, Libya'nın doğusundaki Tobruk bölgesinden İtalya'ya geçmeye çalışan bir teknede yaklaşık 700 kişinin olduğu tahmin ediliyor.