ABD, Ukrayna'ya hazırladığı askeri destek paketine 'misket bombası'nı da ekledi!

ABD, Ukrayna'ya hazırladığı askeri destek paketine 'misket bombası'nı da ekledi!
ABD, Ukrayna'ya parça tesirli bomba göndereceğini açıkladı. Sivil ölümlere neden olduğu bilinen misket bombasının gönderilmesi kararı Rusya içinde tepkilere yol açtı. ABD Başkanı Joe Biden, bu bombaların her iki ülke tarafından kullanıldığını ve Ukrayna'nın cephanesinin bitmek üzere olduğunu söyledi.

ABD, Rusya'nın saldırganlığına yanıt olarak Ukrayna'ya yaptığı yardımı misket bombalarıyla destekledi. Birçok ülkede yasaklanan misket bombalarının 800 milyon dolar tutarındaki askeri yardım paketine ekleneceği duyurulması ortalığı karıştırdı. Parça tesirli bombalarla ilgili bir soruya ABD Başkanı Joe Biden, patlamamış mühimmat sayısının düşük olduğunu söyledi.

"VAHŞET VE KİNCİLİK ŞOK EDİCİ.."

ABD, Ukrayna'ya hazırladığı askeri destek paketine 'misket bombası'nı da ekledi

Mühimmat sıkıntısı çeken Ukrayna'ya Rusya'nın da kullandığı misket bombalarının gönderilmesinin geçiş döneminde "kalıcı olmayan" karar olduğunu açıkladı. Rusya'nın ABD büyükelçisi, Biden'ın verdiği karara tepki gösterirken "Washington'un Kiev tarafında ölümcül silahları tedarik ederken gösterdiği vahşet ve kincilik şok edici" ifadelerini kullandı.

Ukrayna, uzun süredir havada dolaşabilen ve geniş bir alana yayılarak aynı anda birden fazla hedefi vurabilen misket bombası talep ediyor. NATO üye devletlerinin üçte ikisinin yasakladığı bombalardan bazıları, atıldıktan çok sonra bile patlamamış durumda ve mayınlardan etkileniyor. Sivil hayatlar bu yüzden kaybediliyor.

ABD, Ukrayna'ya hazırladığı askeri destek paketine 'misket bombası'nı da ekledi

Diğer taraftan Biden, Ukrayna'da cephanesinin bitme riskiyle karşı karşıya olduğu için zor bir karar verdiğini söyledi. Ukrayna'nın karşı saldırısına devam edilmesi gerektiğini vurguladı.