Rusya ile Wagner arasında kriz patlak verdi! Wagner ve ekibi, Rostov'daki karargaha konuşlandı..

Rusya ile Wagner arasında kriz patlak verdi! Wagner ve ekibi, Rostov'daki karargaha konuşlandı..
Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin, Rusları Wagner'e saldırmakla suçladı ve Rusların saldırılarına karşı koymak için harekete geçtiğini iddia etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rus güvenlik firması Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigoin'in Rus ordusunu kendisine saldırı düzenlemekle suçlayıp misilleme tehdidinde bulunmasının ardından "silahlı isyan" başlattı.

Prigojin, Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamasında Rus güçlerinin Wagner'in kampına saldırdığını iddia etti. Prigojin, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Wagner'i kandırmaya ve görevden almaya çalıştığını öne sürerek, "Rusya Savunma Bakanlığı'na taviz vermeye, silahlarımızı bırakmaya ve gelecekte ülkemizi nasıl koruyacağımız konusunda çözüm bulmaya hazırız." şeklinde konuştu. Prigojin, ayrıca Bugün kampımıza roketlerle saldırdılar. Askerlerimizin çoğu öldü" dedi.

Rusya ile Wagner arasında kriz patlak verdi! Wagner ve ekibi, Rostov'daki karargaha konuşlandı

WAGNER, ROSTOV'DA KONUŞLANDI

Wagner'in kurucusu Prigojin tarafından yönetilen bir paralı güvenlik şirketi olan Wagner Group, Rusya'nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya meydan okuyarak Rostov-on-Don'daki Rus Güney Askeri Bölgesi karargahını kuşattı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi'ndeki bir komuta merkezinin etrafında zırhlı araçlar ve tanklarla konuşlanmış Wagner savaş uçaklarını gösteriyor. Wagner militanları, Rusya Savunma Bakanlığı binasının kapı ve pencerelerine ağır silahlar yerleştirdi. Rostov-on-Don sokaklarında kilit noktaları ele geçirmeye çalışan Wagner üyelerinin hareketini görebilirsiniz.

Rusya ile Wagner arasında kriz patlak verdi! Wagner ve ekibi, Rostov'daki karargaha konuşlandı

Wagner'in kurucusu Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi karargahının önünde askeri yetkililerle tokalaşırken görüldükten sonra, "Tekrar söyleyeceğim," dediği ve Şoygu ile genelkurmay başkanının buraya gelmesini istiyorum. Onlar gelene kadar burada kalacağız. "Rostov'u durdurup Moskova'ya gideceğiz" dediği anlaşıldı.

Prigojin, Telegram kanalında paylaştığı bir fotoğrafta şunları söyledi: Askeri havaalanı da dahil olmak üzere Rostov'un askeri tesisleri de kontrolümüz altında. ” Merkez çalışıyor."