Reuters Türk lirasının devalüasyonunu tartışıyor: 'Çalkantılı olabilir'

Reuters Türk lirasının devalüasyonunu tartışıyor: 'Çalkantılı olabilir'
Reuters, TL'nin değerleme kesintilerini inceleyen bir analiz yayınladı. Reuters'e göre, ekonomik istikrar süreci yıkıcı olacak.

İngiliz haber ajansı olarak yayın yapan Reuters, TL'nin değerindeki düşüşü inceleyen bir analiz yayınladı. Reuters uzmanları, yükselen döviz kurunun Ankara'nın serbest ticaretteki modeline dönebileceği konusunun güçlü bir işareti olduğunu söylüyor.

Ticaret uzmanları Reuters'e, merkez bankası döviz ve altın rezervlerindeki düşüşlerin geçen haftadan bu yana durduğunu ve döviz politikasında bir değişiklik olduğuna dair işaretler üzerine yükseliş eğilimine girebileceğini söyledi.

“TÜRK YETKİLİLERİN YABANCI YATIRIMCILARIN GERİ DÖNME UMUDU"

Reuters Türk lirasının devalüasyonunu tartışıyor 'Çalkantılı olabilir'

Türk yetkililerin, yeni Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve geldiğinde "akılcı siyasete dönüş ihtiyacından" söz ettiğini ve yabancı yatırımcıların yıllarca süren sürgünden sonra geri dönmesini umuyorlar. Yapılan analizin içeriğinde ayrıca; piyasa gözlemcilerinin Erdoğan'ın geçmiş zamandaki geleneksel politika kısımlarına yönelme gösterdiğini ve kısa sürecin ardından bu fikri değiştirdiği konusunda uyarısında bulunuyor" ifadeleri kullanıldı.

“ÇALKANTILI OLACAK”

Reuters'in yatırım sorumlusu Paul McNamara, "Siyasi müdahale olmasa bile, Türkiye'yi sürdürülebilir alanda yeni bir yola sokmadaki sürecin çalkantılı olabilir. Ayrıca; muhtemelen önemli bir devalüasyona yol açacaktır" şeklinde bir yorum yaptı.