Donal Trump'dan gözdağı! Derin devleti yok edeceğim!

Donal Trump'dan gözdağı! Derin devleti yok edeceğim!
ABD'nin eski başkanı Donald Trump, 2024'te yeniden göreve gelmesi halinde 'Derin Devleti' yok edeceğini ve Başkan Joe Biden'a yönelik suçlamalardan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Devlet gizli belgelerini gizlemekle suçlanan ABD Başkanı Trump, dün Miami'de hakim karşısına çıktıktan sonra New Jersey'de destekçileriyle bir araya geldi. Başkan Trump, 2024 başkanlık seçimlerini kazanması durumunda Biden aleyhindeki suçlamalardan vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, "ABD tarihinin en yolsuz başkanı olan Biden'a özel danışman atayacağım." dedi.

"DERİN DEVLETİ YOK EDECEĞİM"

Konuşmasında "Yeniden seçilirsem başka seçeneğimiz yok" diyen Trump, ülkenin seçim ve aynı zamanda sınır politikalarını baltaladığını iddia edenlerin de sorumluluğunu üstleneceğini öne sürdü. "Derin devleti tamamen yok edeceğim" ifadesini kullanana eski başkan Trump, soruşturmayı "ülke tarihindeki en iğrenç ve korkunç taciz" olarak nitelendirdi ve "siyasi amaçlı" olduğunu iddia etti.

Donal Trump'dan gözdağı! Derin devleti yok edeceğim!

Trump, kendisine yöneltilen iddiaların dikkatleri "Biden ailesine yönelik rüşvet iddialarından" uzaklaştırmayı amaçladığını belirterek, "dikkati casusluk ve fiili suçlardan başka yöne çekmek istediklerini" söylerken 5 milyon dolarlık rüşvetten bahsetmediği için Başkan Trump'ı suçladılar" dedi.

Başkan Donald Trump, ayrıca Başsavcı Jack Smith'in özel bir uzman atamasına ilişkin soruşturmayı "sahte" ve "sarsıntılı" olarak nitelendirdi.

"İkinci kez hakim karşısına çıkan tek ABD Başkanı TRUMP"

 Başkan Trump, ilk olarak Nisan ayında federal bir suç duyurusunda bulunmak üzere New York'ta göründü, ancak dün federal suçlamalarla "iki kez yargıç huzuruna çıkan ilk eski başkan" tanımlamasıyla tarihe geçti. Geçtiğimiz hafta yayınlanan 49 sayfalık bir iddianame, Trump'ı Beyaz Saray'dan ayrılırken gizli belgeler alarak federal bir soruşturmayı engellemekle suçladı. Başkan Trump, devlet sırlarını sakladığı iddialarını "saçma ve temelsiz" olarak nitelendirdi

8 Ağustos 2022 sabahı, Donald Trump'ın Florida'daki evi FBI ajanları tarafından "gizli belgeler" nedeniyle basıldı. Başkan Trump, baskını ve kendisine yönelik devam eden soruşturmayı "siyasi" olarak nitelendirdi ve Mar-a-Lago'dan alınan belgeleri incelemesi için "bağımsız bir hakem ya da özel bir hakim" çağrısında bulundu.

Başkan Trump'a yönelik "Gizli Belgeler" ve "6 Ocak Kongre Baskını" soruşturmaları, özel uzman olarak göreve getirilen eski Başsavcılardan Jack Smith tarafından yönetiliyor.

Trump, bir suç duyurusunda mahkemeye çıkan ilk eski ABD başkanı olarak tarih yazdı.