Batıyı teyakkuza geçiren haber: Putin'den nükleer silah hamlesi!

Batıyı teyakkuza geçiren haber: Putin'den nükleer silah hamlesi!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus'a Rus taktik nükleer silahlarının 7-8 Temmuz'da konuşlandırılacağını bildirdi. Putin ayrıca Ukrayna karşı saldırısının başladığını öne sürdü.

Rusya lideri Vladimir Putin, Belarus'un Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Soçi'de bir araya geldi. İki lider arasında gerçekleştirilen toplantı öncesinde bir açıklama yapan Putin, Rus taktik nükleer silahlarının Belarus'ta konuşlandırılmasının 7-8 Temmuz'dan sonra başlayacağını duyurdu.

Rus lider Vladimir Putin, Alexander Lukashenko ile güvenlik ve ayrıca ekonomik konuları görüşmek niyetinde olduğunu, bu yöndeki ilişkilerin çok iyi geliştiğini, güvenlik alanındaki gelişimin istikrarlı olduğunu, hatta iyi olduğunu söyledi.

"Her şey plana göre gidiyor, her şey istikrarlı."

Putin'den nükleer silah hamlesi

İyi bir güvenlik iş birliğine dikkat çeken Putin, daha öncesinde açıklamış olduğu taktik nükleer silahların Belarus'a teslim edileceğini belirterek, "Anlaştığımız tüm assas konular plana göre gidiyor. 7 ve 8 Temmu'da tesis tamamlanacak ve Belarus'ta uygun silah türleri kullanılacaktır. "Derhal uygun önlemleri alacağız. Yani her şey plana göre gidiyor ve her şey istikrarlı" diye konuştu.

Putin, Mart ayı içinde yaptığı açıklamasında NATO'nun diğer ülkelere taktik nükleer silahlar konuşlandırdığını ve Rusya'nın benzer silahları Belarus'a konuşlandıracağını söyledi. Putin ayrıca Belarus'un yüksek hassasiyetli Alexander füze sistemlerini teslim ettiğini hatırlattı ve bu sistemlerin taktik nükleer silahlarla donatılacağını söyledi.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ise, ülkede Sovyet döneminden kalma nükleer silahların yerleştirilmesi için tesisler hazırlanacağı bilgisini de paylaştı.

'UKRAYNA TAARRUZU BAŞLADI'

Reuters'in edindiği bilgilere göre Putin, Ukraya ya karşı devam ettirilen savaş hakkında şunları söyledi: "Ukrayna saldırısı başladı. Ukrayna saldırısının başladığı kesin olarak söylenebilir. Ukrayna'nın yedek güç kullanması. Stratejik rezervleri bunu kanıtladı. Hepsi Kiev'in karşı saldırılarının çoğu başarısız oldu. Ancak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin hala başka bir saldırı olasılığı var" dedi.