Ana Sayfa EKONOMİ Zamlar Vatandaşı Çıldırttı

Zamlar Vatandaşı Çıldırttı

Bir süredir Türkiye piyasasını sallamakta olan döviz kuru, fiyatlarda artışa yol açarken ithal girdisi olmayan ürünlerde de fiyatların yükselmesi sonunda vatandaşı çıldırttı.

1
0
Paylaş

Ekonomik kriz var mı yok mu, her kafadan farklı bir ses çıkıyor ancak ortada bir gerçek var ki; fırsatçılar harekete geçti bile. Yaşanan döviz kuru dalgalanmaları sonucunda ithal ürünlerin fiyatında yaşanan ciddi artışlar sonrasında, ital girdiisi olmayan ürünlere de zam yapıldığının tespit edilmesinin ardından pazarda karışıklık çıktı. İthal olmayan rünlere zam uygulayan fırsatçılar ise ilgili ürünlerin kendisi olmasa da geliştirilmesi ve hasat edilmesi gibi süreçlerde döviz kuruna bağlı harcamalarının olduğunu ifade ediyorlar. Pazara inen vatandaş ucuza alırken, martkete giden vatandaşın ise eli yanıyor.

İNCİR DEĞİL ALTIN YİYORUZ

Vatandaşların temek gıda gereksinimlerini karşılamak üzere satın aldıkları sebze ve meyvelerde yaşanan fiyat artışları rahatsız edici düzeylere ulaştı. Fırsatçıların kârlılığını arttırmak için uyguladığı zamlar ise şaşırttı. %200’ü bulan seviyedeki zamlar sonucunda vatandaş ise haklı tepkisini koymaya başladı.

İstanbul Hali’nde fiyatı 5 TL olan kereviz markette kilosu 10 TL’den satılırken, incir ise 20 TL’den satılıyor. Bu şiddetli fiyat farkı sonucunda ise alım gücü zayıflayan vatandaş açtı ağzını, yumdu gözünü. Söz konusu olan mevsimin incir mevsimi olmasına rağmen fiyatların fahiş seviyelerde seyretmesi karşısında “keriz” değiliz söylemlerinde bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here