Ana Sayfa EKONOMİ Yeni Havalimanına İpek Yolu Benzetmesi

Yeni Havalimanına İpek Yolu Benzetmesi

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili konuştu. Avdagiç, yeni havalimanıyla İpek Yolu’nun gökyüzünde hayat bulacağını açıkladı.

0
0
Paylaş

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, yeni havalimanıyla Türkiye’nin küresel ticarette önemli bir yere sahip olacağını duyurdu. Havalimanıyla Türkiye’nin küresel ticarette geleceğe uçacağından bahseden Avdagiç, ülkenin bütün dünyayı birleştirdiğini paylaştı. 2023 hedeflerine 5 yıl gibi kısa bir süre kaldığını hatırlatan İTO Başkanı, yeni havalimanını yatırımların yatırımı olarak değerlendirdi.

Havacılık konusunda Türkiye’nin yeni havalimanıyla bir üst seviyeye ulaştığını kaydeden Avdagiç, 5,5 milyonluk kargo kapasitesi olduğunu belirtti. E-ticaret pazarının 2,8 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Avdagiç, bunu dünya ticaretinin yüzde 35’ine denk geldiğini paylaştı.

2028’de 200 Milyon Yolcu Kapasitesi

Avdagiç, Türk mallarının dünyada daha hızlı dolaşıma gireceğini kaydetti ve 2028 havacılık hedefinden bahsetti. Başkan, 2028 yılında havalimanındaki bütün eksiklerin giderileceğini ve 200 milyon yolcu kapasitesinin olacağını aktardı. 300’den fazla noktaya uçuş yapılacağını konuşan Avdagiç, milyonlarca turist ulaşım sıkıntısı yaşamaktan kurtulacak ifadelerini kullandı.

30 geniş gövdeli uçağın yanaşabileceği yeni havalimanıyla Türkiye uluslararası anlamda havacılık sektöründe büyük bir aşama kaydetmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here