Yeşil altın üreticisini zengin yapıyor! Kurusu tam 1000 TL'ye alıcı buluyor

Yeşil altın üreticisini zengin yapıyor! Kurusu tam 1000 TL'ye alıcı buluyor
Yeşil altın olarak anılan ürün üreticisini zengin ediyor! Tüm detaylar haberimizde.

Üretici topraktan çıkardığı ve yeşil altın dediği sebze ile ilgili önemli açıklamalar yaptı! Kilosu 200 TL! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

YEŞİL ALTIN ZENGİN EDİYOR

Denizli Çal ilçesinde Temmuz ayında bamya hasadı başladı. Yaş bamyanın kilosu 150-200 TL arasında değişirken kuru bamya neredeyse 1000 TL'ye satılıyor. Üreticilerden Ümmü Özkul bu sene fazla yağış olması sebebiyle ve sıcak havaların etkisiyle mahsullerin gerilediğini söyledi ve şu açıklamaları yaptı; 'Bamyamız çok güzel ama rekolte düştüğünde fiyatımız güzel. Fiyatlardan şikayetimiz yok ama rekolte düşmesi bizi tatmin etmiyor. 

yeşil altın üreticisine kazandırıyor

Sabahın erken saatlerinde tarlada oluyoruz. Sabah ezan saatinden sonra toplamaya başlıyoruz, 10-11'e kadar devam ediyoruz. Sıcaklar çoğaldığı zaman zorlaşıyoruz, bamya buruşuyor. Eve getiriyoruz, evde ayıklama yapıyoruz. Büyük, küçük diye ayırıyoruz. Bamya büyüdükçe fiyatı düşüyor. Büyükleri tek tek ipe dizip güneş görmeyen yere kurutmak için asıyoruz. Kuruduktan sonra da satışa hazırlıyoruz.' 20-25 seneye yakındır bamya üretimi yapan Yasemin Göçmez de madenden altın çıkarıldığı gibi topraktan yeşil altın çıkardıklarını, kurunun 1000 TL, yaşın 150-200 TL olduğunu söyledi.