Tehlike burnumuzun dibine kadar geldi! Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu ve 2 ilçede oturanlar yandı

Tehlike burnumuzun dibine kadar geldi! Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu ve 2 ilçede oturanlar yandı
Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, beklenen büyük İstanbul depremi hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. Moriwaki, İstanbul'da tahliye gereken ilçeleri detaylı bir şekilde paylaştı. İşte o ilçeler...

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından sıkça açıklamalarda bulunan ve Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli Çalışma Kurulu üyesi olarak görev yapan Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, beklenen büyük İstanbul depremi hakkında son dakika çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yoshinori Moriwaki, "Türkiye’de sorunlar 2018'e kadar sürebilir. Mevcut deprem yönetmeliği Japonya standartlarına yakın. Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin ardından incelemelerde bulundum" şeklinde sözlerine başlayarak, 6 Şubat'taki depremlerin ardından ayakta kalan TOKİ evlerine dikkat çekti.

deprem korkusu

TOKİ evlerinin sağlam zemin üzerine inşa edilmiş olmasının ve zemin etüdünün yapılmış olmasının yıkılmamalarının nedeni olduğunu vurgulayan Yoshinori Moriwaki, bu konutların örnek alınması gerektiğini ifade etti. Hürriyet gazetesinin Oya Armutçu tarafından aktarılan bilgilere göre, Yoshinori Moriwaki, enerjinin doğudan batıya doğru ilerlediğine dikkat çekti ve Kahramanmaraş'taki depremin ardından denizin içinde, Kıbrıs tarafında bir deprem riski olabileceğini ve ayrıca Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Marmara Bölgesi'nde de deprem riskinin bulunduğunu belirtti.

Marmara Bölgesi'nin risk altında olduğunu belirten Moriwaki, "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey koluna dikkat etmek gerekiyor. Bu kuzey kolunun bu bölgesi tehlikeli olabilir" şeklinde görüşlerini dile getirdi. Depremin ne zaman meydana geleceğinin önceden tahmin edilemeyeceğini ancak minimum zararla atlatılabilmesi için hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

İstanbul'da zemin kalitesi düşük bölgelerin, örneğin Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece gibi ilçelerin sırayla tahliye edilebileceğini belirten deprem uzmanı Moriwaki, bu bölgelerin konut alanları olmaması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, "Kentsel dönüşüm çalışmaları oldukça yerinde bir adım. Yeni bir Japon şirketi Türkiye'ye gelecek" bilgisini paylaşan Moriwaki, bu şirketin sismik izolatör üretimi gerçekleştireceğini ve ayrıca eski binaların da güçlendirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.