Nazar değmesin diye söylediğimizi sanıyorduk! 41 kere Maşallah demek meğer bu anlama geliyormuş!

Nazar değmesin diye söylediğimizi sanıyorduk! 41 kere Maşallah demek meğer bu anlama geliyormuş!
Hepimiz bunu söylüyoruz ama kimse anlamını bilmiyor! 41 kere maşallah demenin anlamı! Tüm detaylar haberimizde.

41 kere maşallah lafının ne anlama geldiği merak ediliyor! Bakın neden 41 rakamı! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

41 KERE MAŞALLAH DEMENİN ANLAMI

İslam toplumunda 41 rakamı birçok sözün içinde kullanılır. Kırkpınar, kırk haramiler, kırk ikindi yağmurları, kırk dereden su getirmek, kırk bir kere maşallah, kırk ev kedisi, kırk para, kırk yılın başı, kırk yılda bir, kırk yıllık dost, kırk katır mı kırk satır mı, bir fincan kahvenin kırk sene hatrı var gibi. Kırk sayısı İslam dünyasında uğurlu ve özel bir sayı olarak kabul edilir ve din, matematik, astronomi, astroloji, edebiyat, tasavvuf gibi birçok alanda farklı anlamı vardır. Eski Mısırlılarda gök varlıkların kendi yörüngesi üstündeki dönüm sürelerini göstermek için kırk sayısı tercih edilir. Hindistan ve Türklerde büyük önem taşıyan kırk sayısı insanın olgunlaşması ile ilgilidir. 

41 kere maşallah sözünün anlamı

Hz. Muhammed'e 40 yaşında Peygamberlik verilmiş olması, İslam dininin doğuşu sonrasında ilk inanan grubun 40 kişi olması, insan malının kırkta birinin zekat olarak verilmesi, kadınlarda hamileliğin 40 hafta sürmesi gibi birçok etken vardır. Doğum yapan kadınların çocukları ve ölüler için doğum ve ölümden sonra 40 gün geçmesi ve kırkı çıkma deyimi de bu anlamlarla bağdaşır. Aynı zamanda insanlar Nuh tufanının 40 gün süren yağmurlardan sonra olduğuna, Allah'ın Hz. Adem'in çamurunu 40 günde yoğurduğuna, dünyanın sonu yaklaştığı zaman Mehdi'nin kıyamet öncesinde 40 yaşında ortaya çıkacağına ve 40 sene yeryüzünde kalacağına dair birçok inanç vardır. 41 kere maşallah sözünün ise eskiden 40 bin kere maşallah olarak kullanıldığı ancak günümüze gelene kadar değiştiğine de inanılmaktadır.