İŞKUR işsiz kimse bırakmayacak! 9 belediyeye memur alımı yapılacak: Düşük KPSS puanıyla hemen başvurun

İŞKUR işsiz kimse bırakmayacak! 9 belediyeye memur alımı yapılacak: Düşük KPSS puanıyla hemen başvurun
İŞKUR, yeni bir duyuruyla Belediye Memuru alımlarını ilan etti. Bu alımlar, düşük KPSS puanlarına sahip adaylara da fırsat sunuyor ve başvuru şartları da açıklandı. İşte detaylar...

Belediyeler, personel eksikliklerini gidermek amacıyla yayımladıkları ilanlarla, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında Belediye Zabıta Memuru Yönetmeliği, İtfaiye Eri Yönetmeliği ve ilk defa atanacaklara uygulanacak usul ve esaslara göre KPSS puanı ile memur alımı yapacaklar.

BAŞVURU ŞARTI NELER?

başvuru

Belediye memuru alımı için başvuru şartları oldukça detaylıdır. Başvuruda bulunacak adayların aşağıdaki şartları sağlamaları gerekmektedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak: Belediye memuru olabilmek için adaylar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Kamu haklarından mahrum olmamak: Adayların kamu haklarından mahrumiyet durumu bulunmamalıdır. Yani, devlet tarafından verilen bir haktan yoksun olmamaları gerekmektedir.

Sağlık sorunu bulunmamak: Belediye memuru olarak görev yapabilmek için adayların görevlerini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Sağlık açısından herhangi bir kısıtlılığı olmayan adaylar başvuruda bulunabilir.

Olumlu güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucuna sahip olmak: Adayların olumlu bir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Bu süreçte adayın geçmişinde herhangi bir olumsuz durum tespit edilmemelidir.

Suç hükümlülüğü bulunmamak: Belediye memuru olarak görev alacak adayların herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamalıdır. Sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

KPSS ŞARTI VE YAŞ ŞARTIalım

2022 yılında yapılan KPSS'den en az 50, 60 veya 70 puan almış olan adaylar başvuruda bulunabileceklerdir. Lise mezunu adaylar için P94 puan türünden en az 50 puan, ön lisans mezunu adaylar için P93 puan türünden en az 60 puan, lisans mezunu adaylar için ise P3 puan türünden en az 70 puan almak gerekmektedir.

Başvuru yapacak adayların giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Ancak Zabıta Memuru ve İtfaiye Eri alımları için yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir.

Zabıta Memuru ve İtfaiye Eri kontenjanları için adayların belirli boy kriterlerine uymaları gerekmektedir. Erkek adaylar için 167 cm, kadın adaylar için ise 160 cm boyundan kısa olmamak gerekmektedir.

Adayların görevlerini yapmalarına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Ayrıca en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak da başvuru şartları arasındadır.

Yukarıda belirtilen şartlara göre adayların başvuruları değerlendirilecek ve uygun adaylar seçme sürecine dahil edilecektir.