İnsanlığın kara kutusu olan göl şaşırttı! Eşi benzeri yok

İnsanlığın kara kutusu olan göl şaşırttı! Eşi benzeri yok
Araştırmacılar bulgularını dünyanın kara kutusu şeklinde adlandırılan bu bölgede topladılar. 11 Temmuz vesilesiyle bilim insanları bulgularını tüm insanlıkla paylaşacaklar. Tarihin bu güne kadar en büyük gizemlerinden birisi olarak açığa çıkıyor.

Dünya tarihinde bu güne kadar en büyük gizem olabilir. Kanada, Ontario, Milton'daki yerel halk bir zamanlar Crawford Gölü'nden "dipsiz göl" olarak bahsetmişti. Göldeki suyun insanların dibe batamayacağı kadar derin olduğu kanısına inanılıyordu.

TARİHİN AYNASI

Crawford Gölü dipsiz göl

Bilim adamları ise gölün karanlığında aslında sonsuz bir boşluk değil, bir ayna olduğunu keşfettiler. Suya düşen her şey gölün dibine battı ve bir çamur tabakasına yakalandı.

ANTROPOSEN ÇAĞI

Bu birikintilerden örnekler toplayan bilim adamları, bunların 1000 yılı aşkın bir geçmişini başarılı bir şekilde takip ettiler. İnsanların Dünya'nın kimyasını ve iklimini benzeri görülmemiş bir oranda değiştirdiği ortaya çıktı. Bu değişiklikler o kadar büyük görünüyordu ki bilim adamları Antroposen jeolojik çağında yani İnsan Çağı'nda yeni bir sayfa açtıklarını söylüyorlar.

Crawford Gölü dipsiz göl

11 TEMMUZ'U GÖSTERDİLER

11 Temmuz'da bilim adamları, Antroposenin resmen başlayıp başlamadığı konusunu ve ayrıca da Crawford Gölü'nün Sıfır Noktası ilan edilip edilmeyeceğini açıklayacaklar. Gölden alınan çamurun kirlilik analizi, 1950'lerde büyük bir kırılmanın yaşandığını, geçmişin güvenilir ortamından çıkıp yeni, yapay ve belirsiz bir geleceğe adım atıldığını gösteriyor.

Crawford Gölü dipsiz göl

Bilim adamları, insanların 70 yılda 7000 yılda olduğundan daha fazla değiştiğini söylüyor. Dünya tarihinde daha önce hiç bu kadar hızlı ve büyük bir değişim meydana gelmemişti.

"KUMA ÇİZİLMİŞ BİR ÇİZGİ GİBİ"

Yer Bilimleri Profesörü, Brock Üniversitesi, Ontario, Crawford Gölü Baş Araştırmacısı. Francine McCarthy, araştırma çalışmaları ile ilgili The Washington Post'a yaptığı bir açıklamada 1950'lerdeki salgının "kumlara çizilmiş çizgi gibi" olduğunu söyledi ve ekledi: "Artık dünya oyunu farklı kurallarla oynuyor. Bundan biz sorumluyuz."

Tunus'un kayalıklarının kenarındaki antik göktaşı ayak izlerinin, dinozorlar çağından Senozoyik'e geçişin bir işareti olduğu düşünülüyor. Grönland buz tabakasında bulunan moleküler hidrojen, kararlı sıcaklıklarla karakterize edildi ve 11.700 yıl önce, insanlık tarihinin hepsini çerçeveleyen kapsayan Holosen'in başlangıcını işaret ettiği düşünülüyordu.

Crawford Gölü dipsiz göl

Bu altın sivri uçlar, kıtaların kayması, karbon seviyesindeki dalgalanmalar, sıcaklık dalgalanmaları, ortaya çıkmalar ve yok olmalarla Dünya'nın tarihinde ünlem işaretleri olarak görülebilir. Bilim adamları bu işaretler sayesinde geçmişte Dünya'nın iklimini şekillendiren güçleri yorumlayabilir ve mevcut ısınmanın etkilerini tahmin edebilir.

Dünya'nın geçmiş çağlarını belirlemekten sorumlu az bilinen kurumlardan bir tanesi olan Uluslararası Stratigrafi Komisyonu, Antroposen'e dair kanıtları incelemek için 2009'da yeni çalışma grubu kurdu. Bu grubun amacının ise yeni altın çipleri keşfetmek olduğu belirtildi.

Crawford Gölü dipsiz göl

Crawford Gölü Toronto'nun dışındaki bir parkta olan bu küçük gölet, yerel halk tarafından okul gezileri ve piknikler için biliniyordu. Fakat, McCarthy'nin Brock Üniversitesi'ndeki meslektaşı Martin Head ise, Antroposen çalışma grubunun bir üyesiydi ve gölün alışılmadık kimyasal bileşimiyle yakından ilgileniyordu.

Crawford Gölü, binlerce yıl önce güney Ontario'da su yerdeki bir deliği doldurduğunda oluştu. Çok küçük ama en derin yeri 24 metreden fazla.