Eksik primden emekli olamayana müjde! SGK duyurdu 2000 sonrası girişlilere EYT kapısı böyle açılacak

Eksik primden emekli olamayana müjde! SGK duyurdu 2000 sonrası girişlilere EYT kapısı böyle açılacak
Primi eksik olan vatandaşlara SGK'dan erken emeklilik haberi geldi. Kimler EYT'li olabilecek? İşte merak edilen detaylar haberimizde.

Prim ve yıl süresini tamamlayanlar EYT ile emekliliğe kavuşmuştu. Prim kazandıran ekstra durumlar yer aldı. Neler prime dahil olacaktır? Primi eksik olanlar ne yapmalı? Tüm detaylar haberimizde.

PRİMİ EKSİK OLANLARA ERKEN EMEKLİLİK HABERİ GELDİ!

Prim ve yılını tamamlamış olan vatandaşlar EYT ile emeklilik hakkına sahip oldu. Prim eksiği olan kişiler için ekstra durumlar söz konusu oldu. Çalışma imkanı olmayanlar için borçlanma, ihya olacaktır. Doğum, askerlik, stajlar da prim süresine dahil olacaktır.PARA

EYT düzenlemesi ile 4 milyon vatandaş emekli olabildi. Primi eksik olan vatandaşlar ise EYT'den yararlanamadı. Primi eksik olan kişiler için ekstra durumlar söz konusu oldu.

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortası bulunanlar için emeklilik yolu açılmıştı. Prim ve yılını tamamlayanlar da EYT'den faydalandılar. Primini tamamlayamadığı ve borçlanma yaptığından ötürü süresi yetmeyenler emekli olamamıştı. Çalışma imkanı olmayan kişiler için borçlanma, ihya, isteğe bağlı sigorta imkanları sunuldu. Doğum, askerlik, staj gibi durumlar söz konusu olduğundan ötürü ihtiyaç olan kadarı ödenerek prim tamamlanabilecek.

BAĞ-Kur prim borcu nedeni ile silinen hizmet süreleri ihya ile tekrardan kazanılabilecektir.

İsteğe bağlı sigorta yöntemi ile de priminizi tamamlayabilirsiniz. Geçmişte olan süreler ödenebilirken önümüzdeki süreci ödeyemezsiniz. 1 yıl içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Süreç içinde ödenmezse sayılmayacaktır.

Kısmi çalışanlar da aynı şekilde eksik günleri tamamlayabileceklerdir.

9 bin günü tamamlayan erkek esnaf emekli olabilecektir.

Vefat üzerinden ölüm aylığı alamayanlar başvuruda bulunarak prim tutarını toplu iade ile alabilirler.