Ekmekleriniz sürekli küfleniyorsa bir de bunu deneyin! Böyle saklanırsa haftalarca bayatlamıyor

Ekmekleriniz sürekli küfleniyorsa bir de bunu deneyin! Böyle saklanırsa haftalarca bayatlamıyor
Ekmeğinizi bayatlamadan saklamak istiyorsanız bu taktikler tam size göre! Tüm detaylar haberimizde.

Bu yöntemle saklanan ekmekler haftalarca bayatlamıyor! Hayatınızı kurtaracak ipuçları! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

EKMEK SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Ekmeklerin buzdolabında saklanması daha hızlı bayatlamasına sebep olur. Birkaç gün içinde ekmeği tüketecekseniz oda sıcaklığında veya biraz serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Ekmeğin saklandığı ortamın temiz, kuru ve rutubetsiz olması gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar bütün halde saklanması önerilir. Ekmek saklamak için plastik poşet yerine hava almayan ekmek saklama kutuları tercih edebilirsiniz. Ekmeklerin küflenmesini engellemek için ekmek kutusunu ara sıra sirkeli bezle silebilirsiniz. Sirkeli bez kullanmıyorsanız ekmek kutusunun bir köşesine tuz ve karbonat koyup ortamdaki nemi çekmesini sağlayabilirsiniz. Ekmekleri buzlukta saklamak için tek seferde tüketeceğiniz kadar parçalara bölmeniz gerekiyor. Bir kez dondurulan ve bozulan ekmek sağlıksız olacağı için porsiyon şeklinde ayırmak tavsiye ediliyor. Porsiyonlayın ancak yine de dilimlemeyin. 

ekmekleri saklama yöntemleri

Daha sonra streç filmle hava almayacak şekilde sarın ve buzluğun kokusunun üstüne sinmemesi için buzdolabı poşeti veya kilitli poşetlere koyun. Daha sonra buzlukta 2-3 ay süreyle saklayabilirsiniz. Eğer ekmeklerinizi evde yapıyorsanız sıcak şekilde poşetlememeniz gerekiyor. Soğuduktan sonra bütün halde tutmanız önemli. Ekmekleri pamuk veya ketenden yapılan temiz ve kuru bezlerle örtüp küflenmesinin önüne geçebilirsiniz. Bez torbada saklanan ekmeği 1 hafta içinde tüketecekseniz ekmek kutularında saklayabilirsiniz. Ekmek kutusunun temiz, kuru ve rutubetsiz olması önemlidir. Eğer uzun süre saklayacaksanız streç filmle sarıp hava almayacak poşetlere koyduktan sonra buzlukta saklayabilirsiniz. Dilimli ekmeği yine aynı şekilde streç filme sardıktan sonra buzdolabı veya kilitli poşete koyarak buzlukta saklayabilirsiniz. Bayat ekmeklerinizi değerlendirmek için şu tariflere göz atabilirsiniz;

-Bayat ekmek pizzası

-Bayat ekmekle yumurtalı ekmek

-Bayat ekmekli elmalı kek

-Bayat ekmek tatlısı