Deprem tehlikesi çığ gibi büyüdü! Bu ilçelerde oturanların uykuları kaçacak: 7'lik deprem yolda

Deprem tehlikesi çığ gibi büyüdü! Bu ilçelerde oturanların uykuları kaçacak: 7'lik deprem yolda
Dün sabah Adana Kozan'da 5.5 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Deprem sonrasında vatandaşlar korku ve endişe yaşadı. Deprem riski yüksek olan il ve ilçeleri açıklayan uzmanlardan biri Prof. Dr. Ahmet Ercan oldu.

6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş Depremi ve sonrasında Adana Kozan'daki 5.5 büyüklüğündeki deprem, vatandaşları endişeye sevk etti. Bu olay, ülkemizdeki riskli il ve ilçeleri yeniden gündeme getirdi ve halk, hangi bölgelerin deprem riski taşıdığını araştırmaya başladı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, son 5 yıldır Doğu Anadolu kırığının deprem açısından önemli ölçüde aktifleştiğini belirtti.

deprem

Prof. Dr. Ahmet Ercan, bir canlı yayında yaptığı açıklamada "Türkiye'deki depremlerin yüzde 52'si Kuzey Anadolu kırığı üzerinde, yüzde 33'ü Batı Anadolu'da, yüzde 13'ü de Doğu Anadolu kırığı üzerinde oluşuyor. Son 5 yıldır Doğu Anadolu kırığının deprem açısından önemli ölçüde aktifleştiğini gördük" şeklinde bilgi verdi.

Deprem açısından yüksek risk taşıyan bölgeleri sıralayan Prof. Dr. Ercan, "Orta Doğu Anadolu'yla ilgili olarak Pazarcık'la Gaziantep'in batısı ve Kilis'in batısı, Hatay-Suriye sınırı civarı ve Ölü Deniz kırığı aday bölgesidir. Bunun dışında Bingöl tarafları, Muş Varto, Hakkari, Kars ile Erzurum arası, Erzincan, Amasya-Merzifon, Sakarya Çukuru ile Kocaeli arası, Yenice-Gönen, Ege Bölgesi'nde Balıkesir, Ayvalık kesimi, Denizli-Aydın arasında Bodrum ve Marmaris yani Ege Adaları'nın bulunduğu kesimler deprem açısından riskli bölgeler arasındadır." şeklinde uyarıda bulundu.