Bu illerde yaşayanlar sakın evden çıkmasın! Rekor dereceler görülecek

Bu illerde yaşayanlar sakın evden çıkmasın! Rekor dereceler görülecek
Meteoroloji raporlarına göre, Marmara Bölgesi ve Kıyı Ege hariç, sıcaklıklar mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkacak. Ayrıntılar haberimizde...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin kuzey kesimleri dışında kalan bölgelerde hava durumu öngörülüyor. İstanbul Avrupa Yakası'nın kıyıları, Kırklareli kıyıları, Balıkesir'in kuzeyi ve Çanakkale'nin doğusunda kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenirken, diğer bölgelerin az bulutlu ve açık olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklık konusunda ise, Marmara ve Kıyı Ege bölgelerinde mevsim normallerine uygun seyrin devam edeceği ifade ediliyor. Ancak, diğer bölgelerde sıcaklıkların mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkacağı belirtiliyor.

Rüzgarın ise Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeydoğu yönlerden kuvvetli şekilde esmesi bekleniyor. Bu nedenle, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği vurgulanıyor.

SICAKLIKLAR REKOR KIRACAK

SICAKLIK

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik'e göre, Türkiye genelinde yaz aylarında sıcaklık konusunda etkili olan en önemli sistem Basra Alçak Basınç Merkezi olarak öne çıkıyor. Çelik, Marmara ve Kıyı Ege haricindeki bölgelerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ve bu sıcak hava dalgasının hafta sonuna kadar etkili olacağını söylüyor.

Önümüzdeki günlerde genel olarak yağış beklenmese de, Trakya'nın Karadeniz'e bakan kıyı kesimlerinde Salı günü, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde ise Perşembe günü itibarıyla aralıklı sağanak geçişleri görülebileceği belirtiliyor.

İstanbul ve İzmir'de sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceği, ancak Ankara'da sıcaklıkların mevsim normallerinin 8 ila 10 derece üzerinde olacağı ifade ediliyor. Özellikle Ankara'da önümüzdeki günlerde 39-40 derece sıcaklık bekleniyor.

Akdeniz kıyılarında bir miktar serinleme yaşanırken, Batı Akdeniz'de 32-34 derece, Doğu Akdeniz'de ise 34-36 derece sıcaklıkların öngörüldüğü belirtiliyor. Ege kıyılarında sıcaklıklar 30-32 derece arasında değişirken, Marmara Bölgesi'nde 29-32 derece arasında sıcaklıklar bekleniyor. Karadeniz Bölgesi genelinde ise sıcaklıklar 30-34 derece arasında değişecek.

DEPREM BÖLGELERİNDE YAŞAYANLAR DİKKAT

SICAKLIK

Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ekstrem sıcaklıkların görülebileceği vurgulanıyor. Ayrıca, Marmara Bölgesi'nde kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden kuvvetli rüzgar beklendiği ve fırtınaya yakın hızlarda rüzgarın etkili olabileceği uyarısı yapılıyor.

Deprem bölgelerinde ise yağış beklenmezken, sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde olabileceği ifade ediliyor. Halka, özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkarken dikkatli olmaları ve şapka, şemsiye gibi önlemleri almaları tavsiye ediliyor.