Ana Sayfa GÜNDEM Usta Fotoğrafçı Gözlerini Yumdu

Usta Fotoğrafçı Gözlerini Yumdu

Fotoğrafçıların duayen kabul ettiği Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında yaşamını yitirdi. Usta fotoğrafçı güler, Cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanacak.

0
0
Paylaş

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, 90 yaşında yaşamını yitirdi. Sempatik tavırlarıyla milyonların gönlünü kazanan Güler’in tedavi olduğu hastanede başhekim açıklamalarda bulundu. Başhekim Özçeker, fotoğraf sanatçısının kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiğini paylaştı.

Şişli Florance Nightingale Hastanesi’nde tedavi gören Güler, 22.10 dolaylarında kalp ve solunum durduğu için yoğun bakım ünitesine alındı. Ancak müdahale sonrasında solunumu tekrar normale dönen Güler’in 23.05’te solunumunun durduğu öğrenildi.

Fotoğrafçı Ara Güler Kimdir?

68 yıl boyunca fotoğrafçılık yapan duayen Ara Güler, renkli kompozisyonlarıyla Türkiye’yi şenlendirmektedir. 1928 doğumlu İstanbul doğumlu Güler, lisedeyken Muhsin Ertuğrul tiyatro kurslarına gitti. Sinemaya olan ilgisiyla bilinen Güler, 1950 yılında Yeni İstanbul gazetesinde çalışmaya başladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat mezunu Güler, Yakındoğu foto muhabirliği yaptı. Kariyerinin devamında Hayat dergisinin bölüm şefi olarak çalışan fotoğrafçı, dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısı arasında yer alıyor.

Picasso’nun 90. yaş günü için yayımlanmış kitap için foto röportaj veren ünlü duayen, belgesel filmleriyle de ün kazanmıştır. Özellikle de Kahramanın Sonu belgesel filmini çeken Güler, büyük ilgi toplamıştır. Başarılarla dolu kariyeriyle ve sempatik tavırlarıyla sevilen Ara Güler’in yaşamını yitirmesi 81 ilde büyük üzüntü yaşattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here