e-Devlet IMEI sorgulama işlemleri

e-Devlet IMEI sorgulama işlemleri
Telefonun e-Devlet IMEI sorgulanması, özellikle yurt dışından cihaz getirenler için oldukça önemli konu. 2021 yılında da IMEI sorgulama işlemleri arama motorlarını en çok meşgul eden konular arasında yer alıyor. İşte IMEI sorgulama hakkında bilinmesi gerekenler…

Her insan güvenli bir akıllı telefona sahip olmak ister. Akıllı cihazlar gerek donanımı, gerek görüntüsü ve gerekse de fiyatı ile insanları mutlu etmesi gereken cihazlardır. Ancak genellikle ekonomik nedenlerden dolayı bazı kişiler yurt dışından gelen telefonlara sahip olmak istiyor. Bu cihazlar ekonomik açıdan daha uygun olsalar da bazı güvenlik sorunlarını da içinde barındırabiliyor. IMEI numarası bu sorunların başında yer alıyor.

IMEI numarası, telefonun güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan bir kimlik numarasıdır. Bu kimlik numarasının geçersiz, sahte veya gerçeği yansıtmaması durumunda telefonlar bir zaman sonra kapanıyor. Bu gerçek dışı olan IMEI numaraları, çoğunlukla farklı akıllı telefonlardan aktarılıyor. Ancak yasalarda bu durum bir suç olarak kabul ediliyor.

IMEI numarasının geçerli olup olmadığı e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra arama kısmına IMEI sorgulama yazıldıktan sonra bu soru cevaplanmış oluyor.