Ana Sayfa TEKNOLOJİ Tam Elektrikli Yerli Otomobilimiz

Tam Elektrikli Yerli Otomobilimiz

Bütün teknik donanımıyla tamamen yerli olan tam elektrikli otomobil nihayet ortaya çıktı. Merakla beklenen otomobilin detayları İstanbul’daki fuarda tanıtıldı.

0
0
Paylaş

Türkiye, yıllardır yerli üretim konusunda büyük bir hassasiyet göstermekte. Şuana kadar pek çok girişimin söz konusu olduğu yerli üretim otomobil noktasında seri üretim sürecinde birtakım sıkıntılar yaşanmaktaydı. Ancak son yıllarda bu bağlamda önemli çalışmalar yapılmış ve yerli üretim noktasında ciddi aşamalar kaydedilmiştir.

İstanbul’da nihayet gün yüzüne çıkan tam elektrikli yerli otomobil şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Üstelik otomobilin bütün teknik donanımları tamamen yerlidir. Üretim konusunda bütün her şey hazır ancak resmi sertifikasyon işlemleri ve prosedürlerin yerine getirilmediği görülüyor. Bütün işlemlerin tamamlanması halinde aracın 200 bin TL’den alıcı bulacağı öğrenildi.

100 Km’ye Kadar 10 TL Elektrik Tüketiyor

Otomobil 150 Kw’lık bir motordan güç alıyor. 203 beygirlik performansa sahip bu araç, tek şarj ile en fazla 400 km yol gidebiliyor. Yerli otomobilin 100 km mesafede 10 Türk Lirası elektrik tükettiği açıklandı.

Araçla ilgili konuşan Dr. Gürsel Güzel, aracın tasarımından motoruna kadar her şeyin yerli olduğunu kaydetti. Güzel, kontrol üniteleri ve yazılımların Türkiye’ye ait olduğunun da altını çizerek 5 yıl içerisinde 6.5 milyon dolar yatırımdan söz etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here