Ana Sayfa DÜNYA Suudi Cephesine Bir Satış Engeli Daha

Suudi Cephesine Bir Satış Engeli Daha

Suudi Arabistan’a silah satışı yaptırımı silsilesine katılan bir ülke de Danimarka oldu. Danimarka Dışişleri, Suudi Arabistan’a yapılan silah satışının askıya alındığını duyurdu.

0
0
Paylaş

Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Yemen’deki iç savaş ve muhalif yazar Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sebebiyle Suudi Arabistan’a silah satışını durdurma kararı aldı. Bakanlık, Yemen’deki insani krizin ve Kaşıkçı cinayetinin bu süreçte olumsuz bir rol oynadığını kaydetti. Dışişleri, bu olaylar sebebiyle Avrupa’dan Suudi Arabistan’a açık bir uyarı sinyali gönderilmesi gerektiğini paylaştı.

Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen satışın durdurulması kararını açıkladıktan sonra Almanya’y işaret etti. Almanya, Cemal Kaşıkçı olayından hemen sonra Suudi Arabistan’a yönelik silah satışını durduran ilk ülke olmuştu.

18 Kişiye Giriş Yasağı Getirildi

Alman hükümeti, Cemal Kaşıkçı olayının hemen ardından Suudi Arabistan’a silah sevkiyatını dondurma kararı almıştı. Almanya bu karardan sonra diğer Avrupa ülkelerinin de benzer yaptırımları uygulaması gerektiğini kaydetmişti. Almanya şimdi ise cinayetle ilgili olarak 18 kişinin ülkeye girişini yasaklama kararı aldı. Yasak bulunan kişilerin de Kaşıkçı cinayetinde rol aldığı iddia ediliyor.

Almanya, Suudi Arabistan’a en fazla silah satışı yapan ikinci ülke olarak karşımıza çıkmakta. Son 9 ayda Cezayir’e 740 milyonu aşkın silah sevkiyatını yapan Almanya, Suudi Arabistan’a 417 milyon Euroluk bir sevkiyat yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here