Ana Sayfa DÜNYA Suudi Arabistan’a Belçika’dan Rest

Suudi Arabistan’a Belçika’dan Rest

Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurması gerektiğini savundu. Croo, Almanya’nın örnek alınması gerektiğini belirtti.

1
0
Paylaş

Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. Croo, Almanya’nın Suudi Arabistan’a uyguladığı silah ihracatını durdurma kararını savundu ve Belçika’nın da bunu önek alması gerektiğini paylaştı. İhracat meselesi noktasında bölgesel parlamentoların yetkili olduğundan bahseden Croo, sadece tavsiyede bulunabileceğini vurguladı.

Belçika’nın AB’ni arkasına saklanmaması gerektiğini kaydeden Croo, bu konunun etik ve insani boyutlarıyla ele alınmasının öneminden bahsetti. Başbakan Yardımcısı, ihracatın durdurulmasıyla birlikte Yemen’de akan kanın da azalacağını belirtti.

Almanya’dan Önce Sınırlama Sonra Yasaklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasını defalarca talep etti. Daha önceden de Suudi Arabistan’a yönelik silah satışlarının sınırlandırılması ile ilgili karar alınmıştı. Merkel, Prens Selman’ın açıklamalarının ardından silah satışının tamamen durdurulduğunu açıklamıştı.

Muhalif yazar Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin sorumluların hesap vermediğini dile getiren Merkel, bu koşullarda silah satılamayacağını aktardı. Suudi Arabistan, Almanya’nın en çok silah satışı yaptığı ikinci ülke olarak karşımıza çıkmakta. Yılın ilk 9 ayında Cezayir Almanya’dan 741,5 milyon Euro, Arabistan ise 417 milyon Euro değerinde silah alımı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here