Ana Sayfa DÜNYA Soçi’deki İdlib Mutabakatına Tepki Geldi

Soçi’deki İdlib Mutabakatına Tepki Geldi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İdlib konusunda Soçi’de bir araya geldi. ABD ve İran yönetimi ise silahsız çözümle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1
0
Paylaş

Suriye’de yaşanan kanlı savaşın son bulabilmesi adına Türkiye-Rusya arasında önemli bir görüşme gerçekleşti. Soçi’de düzenlenen Rusya-Türkiye zirvesinde alınan karar bütün dünyada yankı buldu. Gündemin ana maddesi İdlib’ti ve burada silahsızlandırılmış bölge oluşturulmasına karar verildi. Sağlanan mutabakatın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı çatışmasızlık bölgesinin kalıcı olmasının temenni edildiği ifadesini paylaştı.

Yapılan bu anlaşmayla birlikte 15-20 km’lik alanda silahsızlandırılmış bölge oluşturulacak. Burada Türk ve Rus askerleri gerekli denetimleri sağlayacak ve ağır silahlar çekilecek. Bölgede bulunan bütün radikal grupların çıkarılacağı ancak muhaliflerin kalmaya devam edeceği ifade edildi.

İran, Türkiye-Rusya Zirvesinde İnsani Unsurlara Dikkat Çekti

İran, Türkiye ve Rusya’nın Soçi zirvesindeki görüşmede terörist kalıntılarının ortadan kaldırılmasına çalışıldığına dikkat çekti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, aktif siyaset sayesinde akan kanın durdurulduğuna dikkat çekti. Bunun yanı sıra alınan kararın Suriye’de barışın kalıcı olarak sağlanmasına katkı sağlayacağı aktarıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise yazılı bir açıklamayla İdlib mutabakatına destek verdi. Atılan adımın İran dış politikasının temel prensipleri arasında yer aldığını savundu.

Paylaş
Sonraki İçerikMinik Seda’nın Komşusu Tutuklandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here