Yürüyüş yaparak unutkanlık sorununa önlem alınabilir!

Yürüyüş yaparak unutkanlık sorununa önlem alınabilir!
Yürüyüş yapmanın insan vücuduna çok önemli faydaları olduğu sağlıkçılarımızın en çok üzerinde durduğu konular arasında yer almaktayken, gün içinde en az 2 kilometre yürüyüş yapmanın unutkanlık sorunun çaresi olabileceği bilgisi aktarıldı;

Düzenli olarak yürüyüş yapanlarımızın hastalıklara karşı çok daha dirençli olabileceği ve ölümcül hastalıklara karşı bile önemli bir direnç gösterilebileceği belirtilmekte. Özellikle de kalp ve damar hastalığına sahip kişilerimizin yürüyüş yapmasının çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirte sağlıkçılarımız, kişinin çok daha zinde ve daha rahat bir başlangıç yapabileceği belirtildi. Gün içinde performansın artırılması ve yapılan işlerden alınan verimin artırılabilmesi için bu konunun oldukça etkili olduğuna değinen uzmanlarımız, ilerleyen yaşlardaki insanlarımızda büyük bir sıklıkla görülen unutkanlık sorununa önlem alabilmek adına da yürüyüş yapmak gerektiğini aktardı. Kişinin yaşam kalitesini çok ciddi anlamda düşüren ve kişilerin en sevdiklerini bile unutturan unutkanlık hastalığı çok gizli bir şekilde insanlarda seyreder ve bir anda tam olarak etkisini göstererek yakınlarına oldukça acı dolu yıllar yaşatabilir. En yakınlarını bile unutturan bu hastalığın önüne geçebilmek adına da yürüyüş yapmak gerektiği aktarıldı.

Unutkanlık sorununun ilerlemesiyle birlikte kişilerde Alzheimer adı altında bir hastalık geliştiği belirtiliyor. Bu hastalık unutkanlığın çok ileri seviyelere ulaşmasına ve kişilerin gün içinde yapmayı ihmal etmediği durumları bile yapmaya başlamasına sebep olduğu belirtiliyor. Özellikle de 65 yaş üzerindeki kadın ve erkeklerimizin yüzde 10’unda seyreden bu hastalık sebebiyle kişilerimiz gün içindeki rutinlerini yerine getiremezken, konuşmada bile güçlük çekebilir.
 

Kişi Kendi İhtiyaçlarını Bile Karşılayamaz Bir Hale Gelebilir


Alzheimer hastalığı ilerlemiş kişilerin kişinin kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamaz bir hale gelebileceğine dikkat çekilmekte. Sosyal bir ortama girildiğinde kişinin normalde hiçbir şekilde yapmayacağı davranışları göstermesi ve de kişinin hiç olmadığı kadar asabi tavırlar göstermesinin de bu hastalığa işaret olabileceği belirtilmekte. Bundan dolayı da bu hastalığa karşı alınabilecek önlemlerin çok büyük bir öneme sahip olduğu ve erken yaşlarda unutkanlık sorunu yaşayanlarımızın gerekli kontrollerden geçmesinin büyük bir öneme sahip olduğu aktarıldı.