WHO, enfeksiyon hastalıklarına karşı aşı kampanyası başlattı

WHO, enfeksiyon hastalıklarına karşı aşı kampanyası başlattı
Dünyada her yıl milyonlarca kişinin enfeksiyon hastalıkları sebebiyle hayatını kaybetmekte olduğuna dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu duruma farkındalık yaratabilmek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.
Her yıl milyonlarca kişinin önlenebilir bir enfeksiyon hastalığından dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çeken ve bununla birlikte bu oranın düşürülebilmesi adına önemli adımlar atma hazırlığında olan Dünya Sağlık Örgütü, bu ölümlerin azaltılabileceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde bu sorunu dikkate alarak farkındalık yaratabilmek için Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Deneği tarafından önemli bir toplantı gerçekleşti ve bu toplantıda alınan kararlar ve çeşitli fikirler ortaya atıldı. İnsanlarımızın bu tür hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmesinin önüne geçebilmek için öncelikle genel olarak 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızda önlenebilir enfeksiyon hastalıklarından hayatını kaybeden kişi sayısının çok olduğuna dikkat çekildi. Bundan dolayı da 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızda herhangi bir kronik rahatsızlık meydana gelmesi durumunda, aşının ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

Bağışıklık direnci genç bir bireye göre daha zayıf olan yaşlı vatandaşlarımızın bu tür hastalıklara karşı çok daha dikkatli olması gerektiği belirtildi. Kimi zaman önemsenmeyen, önlenebilir bir enfeksiyon hastalıklarının bile kişiyi ölüme sürükleyebileceği belirtildi. Bundan dolayı da her ne olursa olsun bütün hastalıkların önemsenmesi gerektiği ve gereken önlemlerin alınmasıyla bu tür hastalıklardan kolayca önlenebileceğine değinildi.

Bu Oranın Düşürülmesi Amaçlanmakta

Önlenebilir enfeksiyon hastalıkları sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın bu tür durumlarla karşı karşıya gelmemesi adına önemli adımlar atılacağı ve bu oranının düşürülebilmesinin amaçlandığı belirtildi. Bunun için de öncelikle vatandaşlarımızın gerekli bilgilendirmelerle hastalıklara karşı daha bilinçli bir tutum sergilemesinin sağlanacağı ve hastalıklara karşı alınabilecek önlemlerin aktarılacağı belirtildi.

Enfeksiyon hastalıklarından korunabilmek için aşı olmanın önemine dikkat çeken uzmanlarımız, bu konunun çok büyük bir öneme sahip olduğuna değindi. Uygulanan aşılarla birlikte her yıl ölen 2-3 milyon civarındaki kişinin yaşamlarına devam edebilecekleri belirtildi. Bundan dolayı da sağlık konusunda hiçbir zaman bir şeyleri aksatmamak gerektiğini belirten sağlıkçılarımız, bu konuda vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini ekledi.