Uzun yaşamak için bu 5 şeyden uzak durun! 101 yaşındaki doktor uzun ömür sırrını verdi

Uzun yaşamak için bu 5 şeyden uzak durun! 101 yaşındaki doktor uzun ömür sırrını verdi
101 yaşındaki Doktor Howard Tucker, uzun ömrün sırlarını paylaştı. 1947 yılından bu yana doktorluk yapan Tucker, hayatında hiç yapmadığı 5 şeyi sıraladı.

Dünyanın en yaşlı aktif hekimi unvanını taşıyan Howard Tucker, CNBC'de 5 alışkanlığını paylaşarak uzun bir ömrün sırlarını anlattı. Tucker, sağlıklı genlerin ve şansın yanı sıra yaşam tarzının da önemine vurgu yaparak öğüt verdi. İşte Howard Tucker'ın kendi anlatımıyla uzun ömür sırları:

AKTİF KALMAKTA ISRAR EDİYORUM

Doktorluk mesleğini 75 yılı aşkın bir süredir icra ediyorum ve Guinness Dünya Rekorları tarafından en yaşlı pratisyen hekim olarak kabul edildim. Eşim Sara da 89 yaşında ve psikanaliz ile psikiyatri alanında faaliyet gösteriyor.

Pandemi sürecinde bile, haftada beş-altı gün hastalarımı tedavi etmeye devam ettim. Sonrasında haftada üç gün boyunca tıp fakültesinde ders vermeye başladım.

Boş zamanlarımda, dört çocuğum ve 10 torunumla yürüyüş yapmak ve Cleveland maçlarını izlemek benim için keyif verici.

Eğer tutkulu bir mesleğiniz varsa ve hala çalışabilir durumdaysanız, emekliliği ertelemeyi düşünmelisiniz. Emeklilik sonrası rutin aktivitelerle meşgul olmayan birçok insan bilişsel gerileme riski altında kalabilir.

uzun ömür

FİZİKSEL AKTİVİTEYİ İHMAL ETMİYORUM

80'li yaşlarımın sonlarına kadar yüzme, koşma, yürüme ve kayak gibi aktiviteleri sürdürmek beni güçlü ve sağlıklı tuttu.

Artık kayak yapmasam da ve önceden olduğu kadar aktif olmasam da, haftanın büyük bölümünde koşu bandında koşma çabasındayım. Bu sırada arka planda klasik filmleri izlemek de sıkıntıyı gidermeme yardımcı oluyor.

Araştırmalar, sadece 15 dakikalık yürüyüş gibi basit bir aktivitenin bile erken ölüm riskini neredeyse yüzde 25 oranında azaltabileceğini gösteriyor.

3. SİGARAYI REDDEDİYORUM

1930'larda lise yıllarımdayken, babama sigarayı bırakmak istediğimi söyledim.

Tıbbi konferanslarda doktorların sigara içmenin "iştahı kesip sinirleri yatıştıracağı"nı belirttiklerini hatırlıyorum.

Günümüzde sigara kullanmanın kanser, felç, periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı ve diğer akciğer ve kalp-damar rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz.

DENGEYİ KORUYORUM

Denge, hayatı doyasıya yaşamamıza ve aynı zamanda aşırıya kaçmadan uzun süre sağlıklı kalmamıza yardımcı oluyor.

Ara sıra bir martini ve biftek gibi ölçülü davranıyorum, ancak bunu her gün yapmıyorum. Sara mükemmel bir aşçıdır ve sağlıklı, çeşitli beslenmeme yardımcı olur. Her öğünde salata ve brokoli gibi yeşillikleri tercih ediyoruz.

Uzun yaşamın gerçek sırrı, bunu bir sır olarak saklamamaktır. Sonuç olarak, her gün yaşarız ve yalnızca bir kez ölürüz; bu nedenle sahip olduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

BİLGİLERİ PAYLAŞMAYI SEVERİM

Nöroloji pratiği yaparak 70 yıldan fazla bir süre geçirdim ve tıbbın lobotomiden son teknoloji görüntüleme tekniklerine kadar nasıl ilerlediğine tanıklık ettim.

Tıp asistanlarıma ve öğrencilere ders vermekten büyük mutluluk duyarım ve onlardan çok şey öğrenirim.

Ayrıca, yakında yayınlanacak belgeselde yaşam hikayemi paylaşmak da benim için bir zevktir.