Üniversite adaylarına uzmanlardan beslenme tavsiyeleri

Üniversite adaylarına uzmanlardan beslenme tavsiyeleri
YGS’ye çok kısa bir süre kala uzmanlarımız, sınava girecek üniversite adaylarımızın sınav öncesinde tüketebileceği gıdalar hakkında önemli açıklamalarda bulunmayı ihmal etmedi;
Milyonlarca kişinin üniversite hayallerini süsleyen ve üniversiteye olan ilk adım olan YGS, 12 Mart tarihinde gerçekleşecek. Sınava kısa bir süre kala üniversite adayları şimdiden büyük bir heyecan içerisinde son hazırlıklarını yapmaktalar. Gecesini gündüzüne katarak en iyi yerlerde kişinin istediği bölümleri kazanabilmesi için aşması gereken YGS engelinde ders çalışmak kadar önemli durumlar arasında beslenme de yer almakta.

Protein İçeren Gıdaları Tercih Etmek Gerekiyor

Sınav sürecindeki adaylarımızın karbonhidrat bakımından zengin olan besinler yerine bol protein içeren yumurta, süt, peynir ve et gibi gıdaların tercih edilmesi gerektiği belirtildi. Karbonhidratın yerine proteinli gıdaların tüketilmesinin ana sebebinin ise sınav esnasında açlık hissinin yaşanmaması için olduğu belirtildi. Protein mideyi karbonhidrata oranla daha geç terk ettiği için, sınav esnasında bu açıdan herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı belirtildi. Bununla birlikte tüketilen sebze ve meyvelerle birlikte dikkatin hat safhada olabileceğine değinildi.

Tuvalete Gitmem Gerekir Diye Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Vücuda yeterince sıvı girmeden sınava girilmesi halinde kişinin performansının çok daha altında bir başarı gösterebileceği belirtildi. Bundan dolayı da sınava yeterince gıda ve yeterince sıvı aldıktan sonra girilerek sınavda daha iyi başarıların elde edilebileceği belirtiliyor. Aynı zamanda sınavdan 1 hafta gibi bir süre öncesinde Omega 3 deposu olan balık ve yağlı tohumlarla beslenilebileceği belirtildi.

Omega 3 özellikle de öğrencilerimizin istediği başarıyı elde etmesinde çok büyük bir öneme sahip. Bu tür gıdaların 2 hafta da bir kesinlikle tüketilmesi kişinin çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesinde oldukça etkili. Bunun yanı sıra sınav sürecine kadar ara öğünlerde sıklıkla tüketilen çikolata yerine ceviz tercih edilebilir.

Sınav Sabahı Yumurta Tüketmek Susuzluk Durumu Meydana Getirebilir

YGS sabahında kahvaltıda yumurta tüketilmesi öğrencilerin daha çok fazla su tüketmek istemesine sebep olabilir. Bundan dolayı da genel olarak mideyi rahatlatacak ancak tok tutacak gıdalarla sınava hazır bir şekilde girebilirsiniz.