Ramazanda sindirimi düzenleyip susuzluğu yok ediyor!

Ramazanda sindirimi düzenleyip susuzluğu yok ediyor!
Eskişehir'de bir aktar tüccarı, demir hindi şerbeti ve kızamık şekerinin yanı sıra tarçın, karanfil, zencefil, zerdeçal karıştırarak hazırlanmış olan karışımın oruçlu vatandaşların sindirimini kolaylaştıracağını, ramazan ayında tüketerek susuz kalmalarını önleyeceğini söyledi.

İslam alemi için önemli bir yer tutan Ramazan ayı devam ediyor. Bu kapsamda oruç ibadetini yerine getirmeye çalışan vatandaşların sindirim sürecini kolaylaştırmaya yönelik tavsiyelerde bulunan aktar, demir hindi şerbeti ve kızamık şekerinin yanı sıra tarçın, karanfil, zencefil, zerdeçalın karışımından meydana gelen karışımın tüketilmesini önerdi.

5 BARDAK İÇİLDİĞİNDE ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Ramazanda sindirimi düzenleyip susuzluğu yok ediyor

Vatandaşların, uzun süre oruç tutarak aç kaldıktan sonra aniden büyük miktarlarda yemek yiyerek mideye yük getirmemesi gerektiğini belirten aktar, söz konusu karışımın alınması durumunda iftar ile sahur arası 5 bardak içilmesi gerektiğini söyledi. Bu karışımın sindirim sürecini kolaylaştırdığı ve susuzluk hissini önlediği belirtiliyor.

Uzun yıllardır Eskişehir'de şifalı bitkiler uzmanı olan Koray Özkılıç, aç karnına sindirimi kolaylaştıran ürün ve karışımlar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Osmanlı şerbeti ile demir hindi şerbetinin bu alanlarda etkili ürünler olduğunu belirten Özkılıç, “Vatandaşlar, demir hindi şerbetiyle kızamık şekerini, tarçını, karanfili, zencefili ve zerdeçalı ekleyerek güzel bir karışım elde edebilirler. İftar ve sahur arasında bu karışımdan 5 bardak içmek sindirimi kolaylaştırıp hazımsızlığa iyi gelmesinin dışında su ihtiyacını karşılayıp susuzluğu da önler." dedi.

Ramazanda sindirimi düzenleyip susuzluğu yok ediyor

"Kişi sahurda tüketirse gün boyu susama hissetmez" diyen Koray Özkılıç "Müşterilerimiz bu karışıma o kadar ilgi gösteriyor ki, sık sık bize gelip bunu talep ediyorlar" diye konuştu.