Portakal ve mandalinanın kabuğu binbir derde devaymış! O hastalıkların kökünü kurutuyor

Portakal ve mandalinanın kabuğu binbir derde devaymış! O hastalıkların kökünü kurutuyor
Bu meyvelerin kabuklarını asla çöpe atmayın! Faydalarını duyunca şok olacaksınız. İşte ayrıntılar...

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, turunçgil meyvelerinin sadece iç kısımlarının değil, kabuklarının da insan sağlığı için birçok faydasının olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerin kabuklarındaki maddelerin antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilere sahip olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, turunçgil kabuklarının C vitamini, potasyum, folik asit gibi besin ögeleri bakımından zengin olduğunu belirledi. Özellikle C vitamini, cilt sağlığı ve bağışıklık sistemi için hayati öneme sahip. Ayrıca kabuklarda bulunan D-limonen adlı bileşenin de ev ve cilt temizliğinde etkili olduğu anlaşıldı.

portakal kabuğunu atmayın

Bilim insanları, turunçgil kabuklarının toz halinde kullanıldığında cilt bakım ürünlerinde, bitki çaylarında ve temizlik malzemelerinde değerlendirilebileceğini ifade etti. Limon kabuğu özellikle sirke karışımı halinde mükemmel bir ev temizleyici unsuru olarak kullanılabilir.

Uzmanlar, atık kabukların değerlendirilmesi sayesinde hem doğal kaynakların daha verimli kullanılacağını, hem de insan sağlığına yeni faydaların keşfedilebileceğini vurguladı. Bundan sonra turunçgil kabuklarının farklı alanlarda kullanımıyla ilgili yeni çalışmaların yapılması öngörülüyor.