Menopoza giren kadınlarımız o sorunlarla karşı karşıya kalabilir

Menopoza giren kadınlarımız o sorunlarla karşı karşıya kalabilir
Üst üste adet görmeyen kadınlarımızın menopoz sürecine girdiğini açıklayan sağlıkçılarımız, bu süreçteki kadınlarımızın açıklanan sağlık sorunuyla karşı karşıya olunabileceği bilgisi aktarıldı ve konunun önemli noktalarının altı çizildi;
Genel olarak 45 yaş üzeri kadınlarımızda meydana gelen menopoz, kişinin yaşamını ciddi anlamda etkileyebilmekte. Menopoz sürecinin kişide yaşattığı zorlukların alınan takviye vitaminlerle azaltılabileceği ve kişinin bu sorundan daha hafif bir şekilde kurtulabileceği belirtilmekte. Bu sürecin atlatılmasında kişinin psikolojik anlamda kendisini olumlu düşünmeye sevk etmesinin sorunun daha kolay bir şekilde atlatılmasında çok büyük bir öneme sahip olduğu aktarıldı ve bu sorunun yaratabileceği bir diğer riskler üzerinde duruldu.

Menopoz sürecinin ciddi hastalıkları da meydana getirebileceği yönünde açıklamalarda bulunan sağlıkçılarımız, bu süreçte karşılaşılabilecek sorunlar arasında en ciddi olarak karaciğer hastalıklarının görülebileceği belirtildi. Özellikle de büyük bir sıklıkla alkol tüketenlerimizin karaciğer hastalıklarıyla karşı karşıya ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu ve menopoz sürecinde de bu durumun daha da kolaylaştığı belirtildi. Bundan dolayı da özellikle de kadınlarımızın alkol tüketirken gün içinde 2 kadehten daha fazla tüketmemesi gerektiği ve her gün de alkol almaması gerektiği belirtilmekte. Ancak her zaman için en faydalısı olanın alkol tüketiminin tamamen bırakılması yönünde olduğu belirtilmekte.

Duyu Organlarında Problemler Meydana Gelebilir

Menopoz sürecinde kadınlarımızın yine karşı karşıya kalabileceği en ciddi sorunlar arasında duyu organlarında bozukluklar olduğu belirtildi. Azalan testosteron seviyesi sebebiyle gözde kuruma sorununun gelebileceği ve bu durumun da uzun vadede gözde ciddi sıkıntıları meydana getirebileceği belirtilmekte. Bundan dolayı da uzmanlarımızdan gerekli bilgiler alarak soruna karşı alınabilecek önlemlerin büyük bir öneme sahip olduğu belirtilmekte.
Gözde kuruma sorununun yanı sıra aynı zamanda duyma kaybı probleminin de baş gösterebileceği belirtilmekte. İlerleyen yaş gruplarında meydana gelme ihtimali bir hayli yüksek olan duyma kaybı probleminin, menopoz sürecindeki kadınlarımızda bu sorunun baş gösterme ihtimalinin daha da arttığı belirtildi. Bununla birlikte uzmanlarımızın bu konuda yapmış olduğu açıklamalarda, düzenli olarak egzersiz yapanlarımızın bu sorunun etkilerini azaltabileceği yer aldı.