Kuş gribi yeniden aramızda: Yayılma hızı günden güne artıyor

Kuş gribi yeniden aramızda: Yayılma hızı günden güne artıyor
Yaşadığımız ağır pandemi döneminden sonra kuş gribi vakalarının artacağı yönünde iddialarda bulunan dünya sağlık örgütünden konu ile ilgili açıklamalar geldi. İşte detaylar…

Tüm dünyayı tedirgin edecek kuş gribi vakalarının artması ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Dünya sağlık örgütü kuş gribi ile ilgili tüm dünyayı uyardı. Detaylar haberimizde…

banka

KUŞ GRİBİ HORTLUYOR MU? DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VİRÜSÜN ABD'DEN DİĞER ÜLKELERE YAYILMA RİSKİ OLDUĞUNU AÇIKLADI

Dünya Sağlık Örgütü, ABD'de keşfedilen kuş gribi virüsünün göçmen kuşlar yoluyla diğer ülkelere yayılabileceği uyarısında bulundu. ABD'de yetkililer, Mart ayından bu yana 34 hayvan sürüsünde ve 9 eyalette bir kişide H5N1 virüsünün tespit edildiğini doğruladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), H5N1 kuş gribi virüsünün Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerdeki sığırlara göçmen kuşlardan bulaşma riskinin bulunduğunu duyurdu.

euronews tarafından bildirildiği üzere, DSÖ'nün küresel grip programı başkanı Wenqing Zhang Salı günü Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "Virüs, göçmen kuşlar tarafından dünyanın dört bir yanına taşındığı için diğer ülkelerdeki ineklerin de virüse yakalanma riski bulunuyor." İfadelerini kullandı.

Zhang, virüsün halk sağlığına yönelik riskinin düşük olduğunu söyledi ancak yine de dikkatli olunması çağrısında bulundu. ABD'de yetkililer, Mart ayından bu yana 34 süt hayvancılığı sürüsünde ve dokuz eyalette bir kişide H5N1 virüsünün tespit edildiğini doğruladı. Yetkililer ülkede süt ve etin güvenli olup olmadığını araştırıyor.

ABD'nin şu ana kadar salgına ilişkin şeffaflığını değerlendiren Zhang, DSÖ'nün düzenli güncellemeler aldığını ve virüsün genetik dizisinin hızla paylaşılmasından memnun olduğunu söyledi.

Zhang, "ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile yaptığımız işbirliğinin ve şu ana kadar aldığımız bilgilerin, durumu izlememize ve bilgileri güncellememize olanak sağladığına inanıyorum" dedi.