Kanserin azılı düşmanı o meyve! Faydaları saymakla bitmiyor: Her lokmasında şifa var

Kanserin azılı düşmanı o meyve! Faydaları saymakla bitmiyor: Her lokmasında şifa var
Doğal bir şifa deposu olan bu meyve, demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminleri ile zengin bir içeriğe sahiptir. Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda kabızlık sorununa iyi gelir. Kanserle mücadelede etkili olan bu besin, kalp sağlığını destekleyerek önemli bir rol oynar. Ayrıca cilt yapısını güçlendirmeye ve kilo kontrolünde destek olmaya yardımcı olur. Bağırsak sağlığını koruyarak osteoporoz riskini azaltır. Mersin şehrinde yetiştirilen bu mucizevi meyvenin hasadına başlanmış du

Mersin, Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri olarak her ilçesinde çiftçilerin ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığı bir şehirdir. Yaz kış demeden çeşitli ürünlerin hasat edildiği Mersin'in Mut ilçesi ise özellikle kayısı ve erik gibi birçok ürünü üreterek hem yurt içine hem de yurt dışına satışını gerçekleştiriyor. Kayısı ve erik hasadının ardından ilçede şimdi de Mut beyazı incir hasadına başlandı.

Mut ilçesinde sadece 8 bin dekar alanda yetiştirilen beyaz incir bu sene 30 bin ton rekolte bekleniyor. Beyaz incir, rengi, aroması, tadı ve dayanıklılığıyla tercih edilen bir ürün olması nedeniyle kilosu 65 liradan alıcı buluyor, bu durum da üreticileri sevindiriyor.

kanserin düşmanı

Mersin'in Mut ilçesindeki incir üreticileri, incir hasadının başlamasıyla birlikte yüzlerinin gülmeye başladığını ifade ediyorlar. İncirin kaliteli olduğu için tercih edilen Burunköy Mahallesi'nde üretilen incirler Ankara ve Konya gibi şehirlere gönderiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu ise incirin sağlığımız üzerinde birçok önemli faydası olduğunu vurguluyor. İncir, antioksidan kapasitesi yüksek bir meyve olup düşük kalorili ve yüksek lifli bir yapıya sahiptir. Hafızayı güçlendirir, kabızlık sorununa iyi gelir ve kanserle mücadeleye katkı sağlar. Aynı zamanda kalp sağlığını destekleyerek cilt yapısını güçlendirir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Bağırsak sağlığını korur ve osteoporoz riskini azaltır. Beslenme uzmanları, inciri tüketirken kabuğunu dikkatlice yıkayarak kabuğuyla birlikte tüketmeyi önerirken, diyabet hastalarının kan şekerini dengelemek için inciri ceviz veya badem gibi besinlerle birlikte tüketmeleri gerektiğini belirtiyorlar.