Göç yoğunluğu kızamık vakalarını artırdı! Bakan Koca İstanbul'a dikkat çekti!

Göç yoğunluğu kızamık vakalarını artırdı! Bakan Koca İstanbul'a dikkat çekti!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz dönemde en önemli artışlardan biri olarak bilinen kızamık vakalarındaki artış ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, İstanbul'daki duruma dikkat çekti ve aşı uyarısında bulundu. Bakan Koca, açıklamasında “Vakaların yüzde 86'sı İstanbul'da” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası gündeme ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Koca, kızamık vakalarındaki artış hakkında konuştu ve 'salgın' iddialarına yanıt verdi. Koca, ayrıca kızamık aşısına karşı uyarılar yaptı.

"SALGIN DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Salgın yok, kontrol altında" diye konuşan Bakan Fahrettin Koca, tespit edilmiş olan tüm vakalarla ilgili gereken tedavilerin yapıldığını ve kayıtların son derece sıkı bir şekilde çalışıldığını aktardı.

Göç yoğunluğu kızamık vakalarını artırdı! Bakan Koca İstanbul'a dikkat çekti

VAKALARIN YÜZDE 86'SI İSTANBUL'DA

Göç nedeniyle çok sayıda ülkede kızamık vakalarında bir artış meydana geldiğini belirten Bakan Koca, “İstanbul başta olmak üzere bölgede de vakalarımız var. Vakaların %86'sı İstanbul'da." dedi.

Artan vakalar öncesinde aşı konusunda uyarıda bulunan Koca, şunları kaydetti: “İnsanların çocuklara hızlı bir şekilde, eksik aşı yaptırmalarını veya hiç yaptırmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu dönemde 3 aşıya çok önem veriyoruz. İlk iki doz 9 ve 12 aylıkken, üçüncü doz ise çocuk dört yaşına geldiğinde yapılmalıdır."