Gece saatlerinde sık sık kaşınıyorsanız dikkat

Gece saatlerinde sık sık kaşınıyorsanız dikkat
Uyuz, kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu, Sarcoptes scabiei adı verilen, cilt yüzeyinde büyüyerek cildi istila eden mikroskobik akarların neden olduğu kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Uyuz özellikle geceleri ortaya çıkan kaşıntı nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini etkileyebilir. Uzmanlar yazın yaklaşması ile bu konuda uyarılarını yenilediler. İşte detaylar...

Oldukça bulaşıcı bir hastalık olan ve bulaşma olasılığı en yüksek olan uyuz hastalığı uzun süredir dünyanın gündemindeydi. Tüm dünya da olduğu gibi bizim ülkemizde de en fazla konuşulan ve tartışılan konuların başında geliyordu. Herkesin korkusu olan bu hastalığa uzmanlardan haber yeni uyarılar geldi. Detaylar haberimizde...

kargo

GECELERİ ARTAN KAŞINTILARINIZ VARSA BU HASTALIĞA DİKKAT! DÜNYADA 300 MİLYON KİŞİYİ ETKİSİ ALTINA ALIYOR

Dünya çapında 300 milyon kişinin uyuza yakalandığını belirten Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, "Uyuz parazitleri soğuk ve hassas ortamlarda daha uzun süre hayatta kalabildiği için sonbahar ve kış aylarında uyuz görülme sıklığı artıyor. Yaz aylarında terdeki antibakteriyel peptitlere duyarlıdır. Uyuz kişiden kişiye 15 ila 20 dakika süren temas yoluyla yayılır. “Şikayetler genellikle parmak arası, bilek içleri, koltuk altı, bel, kalça, ayak ve ayak bileklerinde daha şiddetli oluyor” diyor.

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren uyuz hastalığına ilişkin Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, uyuzun önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sarcoptes scabiei var. Bu, Hominis olarak da bilinen uyuzun neden olduğu çok kaşıntılı ve bulaşıcı bir paraziter cilt hastalığıdır. Her iki cinsiyette, kadın ve erkekte, her yaşta, tüm sosyo-ekonomik sınıflarda ve tüm etnik kökenlerde ortaya çıkabilir. Ancak kalabalık ortamlar, göç, yetersiz beslenme, kötü hijyen, evsizlik, demans gibi durumlar hastalığın görülme sıklığını artırıyor. Dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği tahmin ediliyor. Uyuz paraziti soğuk ortamlarda daha uzun süre hayatta kalabildiğinden ve yaz terinde bulunan antibakteriyel peptitlere duyarlı olduğundan, görülme sıklığı sıcak yaz aylarından ziyade sonbahar ve kış aylarında artar. "Bu özellikle huzurevleri, kışlalar, okullar ve yurtlar gibi insanların yaşadığı yerlerde yaygındır" diye açıklıyor.

EL , KOLTUK ALTI, BEL, KALÇA VE AYAKTAKİ KAŞINMALARA DİKKAT

Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, bu hastalığın belirtilerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle geceleri ve ateşin yükseldiği zamanlarda artan kaşıntı uyuzun en önemli belirtisidir. Belirtiler ve şikayetler çoğunlukla parmak arası, bilek içleri, koltuk altları, bel, kalça, ayak ve ayak bileklerinde daha şiddetli görülür. Özellikle kadınlarda meme uçlarının çevresinde ve erkeklerde genital bölgede kaşıntı uyuzun tipik bir belirtisidir.

En belirgin bulgusu, sıklıkla parmak aralarında ve bilek üzerinde görülen, tünel adı verilen, 1 ila 10 mm uzunluğunda, beyaz kırık çizgilerdir. Ayrıca ciltte kaşıntılı şişlikler, kaşıntılı şişlikler, içi temiz su ile dolu milimetre büyüklüğünde inci gibi kabarcıklar ve egzamayı andıran kaşıntılı kepek döküntüleri oluşabilir. Hastalık kişiden kişiye temastan 15 ila 20 dakika sonra bulaşır. "El sıkışmak gibi kısa süreli temaslarla bulaşabileceğine inanılmıyor."

DERİ HASTALIKLARI GEÇ TANIYA YOL AÇABİLİR

Uyuzun cilt belirtilerinin egzama, böcek ısırığı, kıl folikülü enfeksiyonu ve mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının belirtilerine benzeyebildiğini vurgulayarak tanının gecikebileceğini vurguladı. Dr. Topaloğlu Demir, şu açıklamayı yaptı: “İnsan gözüyle algılanamayan dişi akarların boyutları yaklaşık 0,4 mm'dir. Deri yüzeyinde çiftleştikten sonra erkek ölür ve dişi 4 ila 6 hafta boyunca yumurta bırakmak için derinin altına kazılır. Yumurta üretimi günde 1 ila 3 oranında gerçekleşir. Larvalar yaklaşık 2 hafta içinde olgunlaşır ve yeni akarlar çiftleşip üremek için derinin yüzeyinin altına yuva yapar. Aynı evde yaşayanlar da dahil olmak üzere uyuz hastasıyla temas eden diğer kişiler de enfekte olabilir.

Egzama, kıl folikülü enfeksiyonları, böcek ısırıkları ve mantar enfeksiyonları gibi birçok cilt rahatsızlığıyla karıştırılabileceği için tanı gecikebilir. Uyuz, bebekler ve yaşlılar da dahil olmak üzere herkese bulaşabilir. Uyuz hastası kişilerin temas ettiği nesneler de kolaylıkla yayılabilir. Sarcoptes Scabiei kenesinin uygun dış mekan koşullarında sekiz güne kadar hayatta kaldığı ve tedavi gören kişilerde bile yeni hastalıklara neden olabileceği gösterilmiştir. Bulaşıklardaki uyuz parazitlerini %100 yok etmek için, bulaşıkların 50 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda 10 dakika veya daha uzun süre yıkanıp kurutulması veya -10 derecede en az 5 saat dondurulması gerekir. Bu işlemlerden geçemeyen eşyaların en az 7 gün boyunca plastik poşetlerde bekletilip atılması önemlidir.

UYGULANAN TEDAVİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR

Prof. Topaloğlu Demir, uyuzun kendi kendine geçmediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Uyuzun tedavisi, hastanın yaşına, özel durumuna (hamilelik, emzirme gibi) ve hastalığın şiddetine göre doktor tarafından bireysel olarak planlanır. Tedaviye başlamadan önce tırnakların kısa tutulması, fırçalanması ve yıkanması tedavinin başarılı olması için çok önemlidir. Topikal tedavilere yanıt vermeyen dirençli hastalarda parazitleri öldürmek için hastanın kilosuna göre ağızdan ilaçlar verilir. Şu anda aktif bir şikayeti olmasa bile aynı yaşam ortamını paylaşan tüm insanlara aynı anda tedavi uygulanmalıdır. Uyuz ilaçları parazit yumurtalarına karşı etkili değildir. Yumurtadan çıkan yavru parazitleri öldürmek için bir hafta sonra tedavinin tekrarlanması gerekir.

İki uygulamadan 1 hafta sonra geceleri yeni bir kızarıklık veya kaşıntı oluşmuyorsa kişinin uyuzu iyileşmiş sayılır. Uyuz tedavi edilse bile kaşıntı 2 ila 4 hafta boyunca azalmaya devam edebilir. Kaşıntı bu süreyi aşarsa tekrar doktora başvurmak gerekir. Uyuz tedavisine rağmen geçmeyen kaşıntı; Yeniden enfeksiyon, yetersiz veya uygunsuz tedavi, ilaç yan etkileri, uyuz sonrası gelişen ikincil cilt anormallikleri ve nadiren ilaç direnci ile ilişkili olabilir. Uyuza yakalanan kişilerin uzun süreli bağışıklığı yoktur ve uyuz akarlarıyla karşılaşıldığında uyuz tekrarlayabilir. "Tekrarlayan enfeksiyonlarda hastalık belirtileri çok daha kısa bir sürede, saatler veya günlerce gelişiyor" dedi.

DERİ KURUMALARI VE EGZAMAYA DİKKAT

Prof. Dr. Topaloğlu Demir, bilinçsiz kullanımların ciltte kuruluğa ve egzamaya neden olabileceğini vurguluyor ve uyarısını şöyle sürdürüyor:

“Hastalar, doktorlarına danışmadan, yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemlere başvurduklarında, uygun tedaviyi alamadıkları için hastalığı temas ettikleri diğer kişilere de yayıyorlar. Uyuz tedavisinde sadece şikayetçiyi tedavi etmenin yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Ayrıca bu tür uygulamaların kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımı cildi kurutarak egzamaya ve dolayısıyla kaşıntıya neden olabilir. “Bu durum, cilt yapısının zarar görmesi nedeniyle tanının gecikmesine, yanlış teşhise ve tedavinin zorlaşmasına neden oluyor.”