Çocuk kanserinde erken tanının önemi vurgulandı

Çocuk kanserinde erken tanının önemi vurgulandı
Ülkemizde çocuk kanseri oranının düşürülebilmesinde yetişkin bireylerimizde görülen kanser hastalıklarında da olduğu gibi erken teşhisin çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan sağlıkçılarımız, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu;
Geleceğimizin parlayan yıldızları olan çocuklarımızın kanser hastalığıyla karşı karşıya gelerek henüz çok küçük yaştan büyük acılar çekmekteler. Henüz oyun oynama yaşında olan miniklerimiz, kanser hastalığı sebebiyle hayatlarının en güzel anlarını büyük acılarla geçirmekteler. Bundan dolayı da bu hastalığa karşı çocuklarımızda da erken teşhisin çok büyük bir öneme sahip olduğu aktarılıyor. Pek çok ebeveyn çocuğunu hastaneye geç götürdüğü için hastalık geri dönüşü olmayan ve henüz tam anlamıyla tedavi edilemeyen bir hale gelebilmekte.

Pek çok çocuğun kanser hastalığına ileri seviyede yakalandığını belirten sağlıkçılarımız, bu konuda erken teşhisin çok büyük bir öneme sahip olduğu üzerinde durdu. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda çocuk kanseri olan lösemi hastalığına yakalanan ve kurtulan çok az sayıda kişi olduğuna değinen uzmanlarımız, hem ülkemizde hem de bütün dünyada çocuk kanseri hastalığının ciddi oranlarda olduğunu belirtti. Durum böyleyken ve halen de kanser hastalığına karşı kesin olarak bir tedavi yöntemi bulunamamışken, bu konuda insanlarımızın büyük önem vermesi gerektiği ve uzmanların her geçen gün daha da bastırarak üzerinde durduğu erken teşhisin büyük öneme sahip olduğu aktarıldı.

İlerleme Kaydedilmeye Devam Ediyor

Her ne kadar kanser hastalığına karşı tam anlamıyla bir tedavi yöntemi bulunamamış olsa da geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte pek çok hastanın da hayatını yeniden kazanabildiği ve adeta yeniden doğduğu belirtiliyor. Bununla birlikte AIDS hastalığının kanser hastalığının meydana gelmesine ön ayak olduğu üzerinde duran uzmanlarımız, genel olarak genetik sebepler sebebiyle bu hastalığın meydana gelebileceği üzerinde duruldu.

Sağlıkçılarımız genel olarak aile içerisinde kanser hastalığı görülen birisinin olması halinde bu hastalığın genetik yollarla ailenin diğer bireylerinde de meydana gelebileceği belirtildi. Bundan dolayı da özellikle böyle bir durumla karşı karşıya olanlarımızın gerekli kontrollere çok daha önem vermesi gerektiği ve bu hastalıkta erken teşhisin hayat kurtardığına değinildi.