Ana Sayfa DÜNYA O Liderlerden Önemli Açıklamalar

O Liderlerden Önemli Açıklamalar

İstanbul’da geçtiğimiz gün düzenlenen Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın Suriye zirvesi sonrası 4 lider ortak basın toplantısında konuştu. Liderler Suriye konusunda kritik değerlendirmelerde bulundu.

0
0
Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarihi zirvede bir araya geldi. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı kritik Suriye zirvesi sonrasında liderler önemli açıklamalarda bulundu. İlk konuşmacı ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı.

Erdoğan, Suriye’de yaşanan problemlerin Birleşmiş Milletlerde yürütülen müzakerelerden geçtiğini paylaştı. İdlib konusunda Rusya ile imzalanan Soçi mutabakatını anımsatan Erdoğan, Suriye’de kaydedilen aşamalara değindi. Anayasa Komitesi’nin de yılsonuna kadar tamamlanması çağrısında bulunan Erdoğan, Suriye halkına insani yardım yapma konusunda anlaşmaya varıldığını aktardı.

Türkiye Elinden Geleni Yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ağır silahların çekilmesi adına çaba sarf edildiğini vurguladı. Türkiye’nin bu konuda üstüne düşen görevi yerine getirdiğini duyuran Putin, mültecilerin geri dönüşü açısından Rusya’nın yaptığı çalışmalardan bahsetti. Uluslararası anlamda toplumun elini taşın altına koymasının önemine vurgu yapan Putin, Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını da kutladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise teröristlere karşı Fransa’nın da mücadele ettiğini anımsatarak, Suriyelilerin bütün dünyayı ilgilendirdiğini savundu.

Almanya Şansölyesi Merkel ise hem askeri hem de siyasi açıdan çözümün öneminin altını çizdi. Şansölye, Almanya’nın da İdlib konusunda barışçıl çözüm için elinden geleni yapacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here