Ana Sayfa DÜNYA Mültecilere Çelme Takan Gazeteciye Tahliye

Mültecilere Çelme Takan Gazeteciye Tahliye

Macaristan – Sırbistan sınırında Macaristan’a girmeye çalışan mülteci kıza çelme takan gazeteci Petra Laszlo dünya gündemine oturmuştu. Mahkeme ise Laszlo’nun skandal hareketine istenen 3 yıllık hapis istemini bozdu.

0
0
Paylaş

Macaristan – Sırbistan sınırında mülteci göçünü görüntüleyen gazetecinin mültecilere çelme takması gündeme bomba gibi oturmuştu. Macar gazeteci Petra Laszlo’nun skandal hareketi dünya kamuoyunda sert tepkiler almıştı. Mahkemenin gerekçeli kararında gazeteci Laszlo’nun etik olarak yanlış davrandığına ancak vandallık olarak kabul edilemeyeceğine hükmedildi.

Kameraman Laszlo’nun kötü davranıştan dolayı yargılanabileceği düşünülüyorken, skandal hareketiyle gündeme gelen gazetecinin davası düştü. N1 kanalında halen görevine devam eden gazeteci üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı ancak cezası tecil edilmişti.

8 Eylül 2015’teki Röszke Kasabasında Yaşanmıştı

Olay Macaristan ile Sırbistan sınırı arasındaki Röszke kasabasında 8 Eylül 2015’te yaşanmıştı. Mülteci kıza tekme atmaya çalışan gazeteci kameralara an be an yansımıştı. En çok tepki çeken olay ise, kucağındaki çocuğuyla Macaristan’a girmeye çalışan babaya tekme atıp düşürmesi olmuştu.

Helsinki Komisyonu’nda görev yapan avukat, Lazslo’nun sadece saldırganlıktan yargılanmaması gerektiğini dile getirmişti. Gazetecinin bu hareketi aynı zamanda halkı kin ve nefrete teşvik ettiği dolayısıyla böyle bir yargılama yapılması ön görülmüştü. Şuan için ise Macar gazeteci için yeni bir suç duyurusunda bulunulmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here