Ana Sayfa DÜNYA Mogherini’den Azak Krizi Hamlesi

Mogherini’den Azak Krizi Hamlesi

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi. Görüşmeler ayrı ayrı oldu ve Mogherini görüşme sonrası, Rusya’nın çabalarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

0
0
Paylaş

Avrupa Birliği Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanı ile görüştü. Azak Denizi’nde yükselen tansiyon gündemiyle gerçekleşen görüşmeler ayrı ayrı düzenlendi. Mogherini yaptığı görüşmeler sonrası yazılı açıklamada bulundu. Yüksek Temsilci, Rusya’nın bölgede askeri bir çaba güttüğünü dile getirdi ve atılan adımların kabul edilemez olduğunu anlattı.

Mogherini, Rusya’nın Ukrayna gemi ve mürettebatlarını serbest bırakması gerektiği çağrısında bulundu. Mogherini’nin Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde ele aldığı bir diğer konu ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) oldu.

Ukrayna’nın Toprak Bütünlüğünü Destekliyoruz

Mogherini, Ukrayna Dışişleri Bakanı ile görüşmesiyle ilgili detayları da anlattı. Kırım’ın ilhakının tanınamayacağını anlatan Yüksek Temsilci, Ukrayna toprak bütünlüğünün desteklendiğini duyurdu. Ukrayna’ya tam destek sağlama konusunda güvence veren Mogherini, yasa dışı ilhaka göz yummayacaklarının altını çizdi.

Rus donanmasının Ukrayna gemilerine ateş açması sonucunda 23 mürettebat Rusya tarafından alıkonuldu. Ukrayna’nın 6 gemisini de himayesi altına alan Rusya’ya dünya genelinden tepki gelmişti. Ukrayna ise bu duruma karşı savaş kabinesini topladı ve 30 gün sıkıyönetim kararı aldı.​

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here