Ana Sayfa DÜNYA Macron’a Güven Azalma Eğiliminde

Macron’a Güven Azalma Eğiliminde

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başarısıyla ilgili yapılan anket sonucu halk desteğinin azalmaya devam ettiği görüldü. Macron’a destek yüzde 35’ten 29’a düştü.

0
0
Paylaş

Fransa’da geçtiğimiz günlerde yapılan bir anket sonucunda Fransız vatandaşların büyük çoğunluğu Cumhurbaşkanı Macron’u başarısız buldu. Macron’un kamuoyu desteği yapılan anket ile yüzde 35 olarak açıklanmıştı. Şimdi ise Fransa Kamuoyu Araştırma Enstitüsü yaptığı anket sonucunu yineledi. Son ankette Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a duyulan güven yüzde 29 olarak açıklandı.

Macron  bu anket sonuçlarıyla birlikte en az kamuoyu desteğine sahip Cumhurbaşkanı olarak ismini yazdırdı. Fransız basını Macron ile halk arasındaki mesafenin gittikçe arttığını ve sorunların çözülemediğini yazıyor.

Başbakan da Anketlerde Puan Kaybediyor

Fransa Başbakanı Edoard Philippe de bir önceki ankete göre 6 puan kaybetti. Philippe duyulan güven Eylül ayında yüzde 34’e geriledi. Macron’un bu kadar büyük düşüş yaşaması için ise birçok iddia gündemde yer alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın Fransız halkıyla ilgili kamuoyuna yaptığı ‘’tembel’’ açıklaması büyük tepki çekti. Alınan tepkilerin ardından Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot’un istifası da ünlü politikacının gözden düşmesinin sebepleri arasında yer alıyor. Bir diğer iddia ise Macron’un dış politikada yanlış adımlar attığı yönünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here