Ana Sayfa DÜNYA Macron Avrupa’yı Dünya Savaşı Arasına Benzetti

Macron Avrupa’yı Dünya Savaşı Arasına Benzetti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’nın şuan ki durumunu birinci ve ikinci dünya savaşları arasına benzetti. Macron, Avrupa’nın parçalanma eğiliminde olduğu uyarısını yaptı.

0
0
Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Quest France gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Macron, Avrupa’da son dönemde aşırı sağ ve nasyolist söylemlerin arttığına dikkat çekti ve yaşanan anları dünya savaşları arasına benzetti. Avrupa’nın ekonomik kriz sebebiyle bölündüğünü hatırlatan Macron, 1929 krizine kadar meydana gelen bütün olayların şuanda yaşandığı uyarısında bulundu.

Macron, Avrupa’nın Amerika Birleşik Devletleri korumasına ihtiyaç duyduğunu dile getirdi ve Çin ve Rusya kutbunun tehlike yarattığından söz etti. Fransa Cumhurbaşkanı, Çin’in Avrupa üzerindeki hakimiyetinin arttığını ve Rusya’nın da çeşitli yollarla Avrupa’ya müdahale ettiğini aktardı.

Dünya Savaşında Yaşamını Yitirenleri Anacak

Fransa Cumhurbaşkanı, 11 Kasım günü I. Dünya Savaşı’nın 100. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek törenlere katılacak. Macron’un Fransa’nın doğusuna ve kuzeyine ziyaret düzenleyeceği ve savaşta hayatını kaybedenleri anacağı ifade ediliyor. Macron, I. Dünya Savaşı’nda yaşananları bir kere daha anımsatmaya ve anlamaya çalışacak.

4 Kasım günü 5 liderle yüz yıl turu gerçekleşecek. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İngiltere Başbakanı Theresa May, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel tura katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here