Ana Sayfa EKONOMİ İsrail Doğalgaz Hamlesini Açıkladı

İsrail Doğalgaz Hamlesini Açıkladı

İsrail basınında aralarında İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de yer aldığı flaş anlaşma yer aldı. Yetkililerden henüz açılama yapılmazken, anlaşmanın AB onayına sunulacağı iddia ediliyor.

0
0
Paylaş

Son zamanlarda saldırgan politikalarıyla gündeme gelen İsrail’in, yeni bir ekonomi anlaşması yoluna gittiği iddia ediliyor. İsrail basınında yer alan haberlere göre İsrail; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve İtalya ile doğalgaz antlaşması imzaladı. İddiaya göre, doğalgazın Akdeniz’de yapılan boru hattıyla dolaşıma sokulacak. Boru hattı projesi için en az 1 yıl süre verildiği, boru işlemlerinin ise en az 5 yıl süreceği konuşuluyor.

Avrupa Birliği’ne sunulması beklenen projenin, ülkede finansal sıkıntılara yol açabileceği belirtiliyor. Bunun için de AB desteğini almayı planlayan İsrail, Şubat 2019 yılına kadar anlaşmayı bütün detayları ile açıklayacak.

Yeni Keşiflere İhtiyaç Var

İsrail’deki mevcut gaz rezervlerinin dolaşıma sokulmak için yeterli olmadığı ifade ediliyor. Bunun için de ek doğalgaz için Mısır’ın desteğinin alınması gerektiği ve yeni keşifler yapılması ihtiyacı olduğu öğrenildi. İsrail’in sadece boru hattı için 100 milyon dolarlık harcama yaptığı ve kredilerin petrol fiyatlarıyla ödenemeyeceği söylentileri dolaşıyor. Bu da doğrudan proje finansmanının geri ödemesinin yeteri kadar planlanmadığını ortaya çıkarmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here