Ana Sayfa EKONOMİ Halkı Sevindirecek İndirim Pompaya Vuracak

Halkı Sevindirecek İndirim Pompaya Vuracak

Pompalardaki otogaz fiyatlarında 32 kuruşluk indirim yapılmasına karar verildi. Gece yarısından itibaren pompaya yansıyacak indirimi EPGİS duyurdu.

0
0
Paylaş

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere otogaz litre fiyatlarında 32 kuruşluk indirim yapılacağı duyuruldu. Eşel Mobil Sistemi’nin uygulandığı günden beri petrol istasyonlarında belirgin bir indirim görülmekte.

Yeni sistemin yanı sıra İran ile olan ilişkiler petrol fiyatlarında belirleyici bir rol oynuyor. Amerika Birleşik Devletleri, İran’ın petrol ticareti yapması noktasında BM kararıyla ambargo uygulama kararı almıştı. Ancak bu kararın yanında Türkiye dahil olmak üzere 8 ülkeye ambargo uygulanmayacağının altı çizilmişti.

Küresel Piyasada Fiyat Artışı Sürüyor

Dünya genelinde petrol fiyatlarında bir yükselme görülmekteyken, Türkiye ve ambargo uygulanmayan diğer 7 ülkede fiyat düşüşleri yaşanıyor. Aynı zamanda eşel mobil sisteminde ÖTV ayarlaması yapılarak, piyasa genelinde yaşanan problemlerin vatandaşlara yansımaması amaçlanmakta. Petrol fiyatlarında Özel Türketim Vergisi’nden karşılanan miktar duruma bağlı olarak artırılıyor. Böylelikle artan fiyatlar benzin istasyonlarına yansımıyor.

Haziran ayı başında benzin ile motorin arasında 45 kuruşluk dev bir fark mevcut durumdaydı. Ancak yapılan son indirimlerle birlikte fark 5 kuruşa kadar gerilemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here