Ana Sayfa DÜNYA Erdoğan-Trump Görüşmesi Kesinleşti

Erdoğan-Trump Görüşmesi Kesinleşti

Bu yıl Arjantin’de düzenlenen G-20 zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi merak konusuydu. İki ülke liderinin görüşmesi kesinleşti, pek çok gündem maddesi var.

1
0
Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme merakla beklenmekteydi. G-20 zirvesinde görüşüp görüşmeyecekleri belirsizliğini korumaktayken, görüşmenin bugün olacağı öğrenildi. Erdoğan-Trump görüşmesinde gündem maddeleri de öğrenildi. Görüşmede, Suriye, muhalif yazar Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ve Fetullah Gülen’in iadesinin konuşulacağı öğrenildi.

Erdoğan’ın, Suriye’deki YPG varlığından duyduğu rahatsızlıktan da bahsedebileceği ön görülüyor. Masaya yatırılacak bir diğer konu ise Karadeniz’de yaşanan Ukrayna-Rusya gerilimi olabilir. Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan açıklama da gecikmedi.

Görüşmeler Resmi Olarak Yapılmayacak

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD-Türkiye görüşmelerinin resmi olarak yapılmayacağını dile getirdi. Aynı zamanda Güney Kore lideri ile yapılacak görüşmenin de gayriresmi olacağı belirtiliyor. Suudi Veliah Prensi Selman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talep ettiği biliniyordu. Bu görüşmenin olup olmayacağı ise halen büyük bir merak konusu. Beyaz Saray, görüşme ile ilgili herhangi bir programlama yapılmadığının altını çizdi.

Erdoğan’ın Çin, İngiltere, Almanya, Rusya ve Japonya Devlet Başkanları ile görüşme yapması bekleniyor. Planlanan görüşmelerde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme yer almıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here