Ana Sayfa EKONOMİ Asgari Ücrette İlk Raund Görüldü

Asgari Ücrette İlk Raund Görüldü

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başkanlığında gerçekleşen Asgari Ücret Belirleme Komisyonu 2019 için ilk toplantısını yaptı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcileri görüşlerini beyan etti.

0
0
Paylaş

İşçi, işveren, hükümet temsilcileri ve ilk kez bir işçinin katıldığı Asgari Ücret Belirleme Komisyonu 2019 için toplandı. Gerçekleşen ilk toplantı öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt açıklamalarda bulundu. Selçuk, bütün tarafların hassasiyetinin gözetileceğinin altını çizerek 2019’da daha iyi bir ekonomi hedeflendiğini dile getirdi.

Asgari ücretin sosyal politika aracı olduğundan bahseden Selçuk, hakları koruyan bir sonuç çıkacağının altını çizdi. Selçuk, toplantılar neticesinde bütün kesimlerin de uzlaşıda olacağı bir sonuç elde etmeyi planladıklarını aktardı.

Enflasyon Oranına Göre Hareket Edelim

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, fiyat tahmini yapmadan önce enflasyon oranının görülmesinin daha doğru olacağını aktardı. Asgari ücretli ise, kredi kartıyla yaşamını devam ettirmeye çalıştığını aktardı. Oğluna forma aldığını ancak hırka alacak durumları olmadığı için oğlunun liseyi terk ettiğini paylaşan asgari ücretli, zamlardan yakındı.

Enflasyon artışları ve zamlar sebebiyle paranın hükmü kalmadığını dile getiren Görmez, asgari ücretin en az 2000 üstü olması gerektiğini söyledi. Komisyon bu toplantı da dahil olmak üzere en az dört toplantıda asgari ücrete karar verecek. Türk-İş ve DİSK asgari ücretin en az 2 bin TL olması gerektiği görüşünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here