Ana Sayfa DÜNYA ABD’de Saldırı Krizi Korkuttu

ABD’de Saldırı Krizi Korkuttu

ABD’ni Pensilvanya kentinde düzenlenen saldırı sonucunda 11 kişi öldü 6 kişi yaralandı. Yaralıların 4’ünün polis olduğu belirtilirken, güvenlik güçleri saldırıyı nefret suçu olarak açıkladı.

0
0
Paylaş

ABD’de önemli bürokratik isimlere bombalı paket gönderilmesinin ardından şimdi de Pensilvanya kentinde saldırı düzenlendi. Sinagoga düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 11 kişinin yaşamını yitirdiği ve 6 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Aralarında Kamu Güvenliği Direktörü Wendell Hissrich’in de yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Saldırıdan yaralı çıkan 6 kişiden de 4’ünün polis olduğu açıklanıyor.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre saldırıyı 46 yaşındaki bir ABD vatandaşı düzenledi. Saldırganın gözaltına alındığı ve sağlık durumunun belli olması için hastaneye sevk edildiği belirtiliyor. Basında yer verilen haberlere göre saldırganın herhangi bir sabıkası mevcut değil. Atılan iddiaya göre saldırgan silahlı saldırı esnasında bütün Yahudilerin ölmesi gerektiğine dair sloganlar attı.

Terör Bağlantısı Yok

Amerikan yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre saldırı sadece nefret suçu. Olayın terör örgütleriyle bir bağlantısı olup olmadığı merak edilirken, FBI tartışmalara son noktayı koydu. ABD gizli servisi, saldırganın 1996 yılından beri 6 silah aldığını öğrendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu ABD’ye taziye mesajı iletti ve saldırıyı kınadı. ABD Başkanı Donald Trump’ta saldırıyla ilgili idam cezasının geri getirilmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here